Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
nsi@careservices.sk

O nemocnici

Novinky a média


Trnavský samosprávny kraj ocenil neonatologické oddelenie skalickej nemocnice

21.6.2024

Počas slávnostného galavečera Trnavská župa odovzdávala výročnú Cenu Trnavského samosprávneho kraja viac ako štyridsiatim osobnostiam a kolektívom. Jedným z nich bolo aj neonatologické oddelenie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.

Celý článok


Záhradkári, pozor na paronýchium. Môžete skončiť až na chirurgickom stole

29.5.2024

Na jar sa záhradkári tešia na obnovu života v ich záhradách, keď sa kvety prebúdzajú a zelenina začína rásť. V tomto období trávia hodiny a hodiny pri obrábaní pôdy, sadení. Do ambulancie všeobecnej chirurgie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica často prichádzajú pacienti, ktorým po práci so zeminou vzniklo začervenanie okolia nechtu, často spojené s bolesťou. Takéto ochorenie môže niekedy končiť až operačným zákrokom.

Celý článok


Vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica postavia nový lôžkový pavilón

23.5.2024

Spoločnosť AGEL úspešne plní podmienky Plánu obnovy a odolnosti, vďaka čomu sa vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica oficiálne začalo s výstavbou nového lôžkového pavilónu internistických disciplín.

Celý článok


Najvyššie ocenenie pre sestry získalo päť sestier spoločnosti AGEL

20.5.2024

Aj tento rok si pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek uctila prácu laureátok zo spoločnosti AGEL a udelila im to najvýnimočnejšie ocenenie Biele srdce na Republikovej úrovni v dvoch kategóriách, ktoré si prevzali 17. mája na slávnostnom galavečere v Senci.

Celý článok


Pacientky v skalickej nemocnici využívajú nový mamografický pristroj

2.5.2024

Mamografia je lekárske vyšetrenie mäkkým röntgenovým žiarením, ktoré zobrazuje vnútorné tkanivo a žľazu prsníkov, a tým pomáha odhaliť mnohé prípady rakoviny prsníka v ranom štádiu. Mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej je možné zachytiť už včasné štádium rakoviny prsníka vo veľkosti len niekoľkých milimetrov. A práve toto vyšetrenie môžu pacientky Nemocnice AGEL Skalica absolvovať na novom, špičkovom prístroji Mammomat inspiration.

Celý článok


V skalickej nemocnici preverovali správnu techniku umývania rúk

26.4.2024

Ročne sa na celom svete podľa WHO vyskytne až 136 miliónov prípadov nozokomiálnych infekcií, teda infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou. Svetový deň hygieny rúk si každoročne pripomíname 5. mája. Nosnou myšlienkou je význam hygieny rúk v prevencii infekcií.

Celý článok


Tretiaci zo základných škôl v Skalici absolvovali v skalickej nemocnici kurz Mladý záchranár

9.4.2024

Do osláv Svetového dňa zdravia, ktorý pripadá na 7. apríla, sa zapojila aj Fakultná nemocnica AGEL Skalica v spolupráci so Strednou zdravotníckou školou v Skalici. S aktivitami v oblasti starostlivosti o ochranu zdravia sa oboznámili žiaci tretích ročníkov základných škôl zo Skalice. Učili sa poskytovať prvú pomoc, obväzové techniky, správnu hygienu rúk a absolvovali aj prehliadku záchranárskeho vozidla.

Celý článok


Až 2 % detí do päť rokov pijú energetické nápoje

5.4.2024

Energetické nápoje, tak ako ich poznáme dnes, vznikli v Japonsku v roku 1962, keď zamestnávatelia potrebovali zvýšiť výkon svojich zamestnancov a udržať ich dlhšie v bdelom stave. Vo Veľkej Británii sa už v roku 1929 snažili vyrobiť nápoj, ktorý by zvyšoval energiu chorých v zdravotníckych zariadeniach. Prípravok sa volal Lucozade a ako energetický nápoj sa začal označovať v roku 1983. A hoci tieto nápoje zvyšujú sústredenie, energiu a fyzickú aktivitu, sú určené výlučne pre dospelých. V praxi sa však odborníci stretávajú s nadmernou konzumáciou „energy drinkov“ aj u tínedžerov.

Celý článok


V nemocnici v Skalici operoval známy odborník

26.2.2024

Štyri výkony implantácií veľkých končatinových kĺbov vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica sa vykonali za účasti doc. MUDr. Tomáša Tomáša, PhD, prednostu I. ortopedickej kliniky Fakultnej nemocnice sv. Anny v Brne, ktorý ich v tomto zariadení aj sám realizoval. Operačný prístup tohto špičkového operatéra je náročnejší a zložitejší pre lekára, ale šetrnejší pre pacienta.

Celý článok


Nezisková organizácia Zdravie pre Záhorie venovala nemocnici nové vybavenie

22.2.2024

Zariadenie pre rýchle (šokové) zachladenia jedla, tzv. šoker, a 18 prenosných tašiek Media Emergencies mohla nadácia zakúpiť Fakultnej nemocnici AGEL Skalica vďaka príspevkom z 2 % daní, ktoré ľudia venovali v roku 2023 neziskovej organizácii Zdravie pre Záhorie.

Celý článok


Skalická nemocnica má Majstra Slovenska v chôdzi

20.2.2024

Bc. Milan Rízek, ktorý pôsobí v Nemocnica AGEL Skalica ako masér, zvíťazil v Halových pretekoch v Bratislave v kategórii veteránov v chôdzi na 3000 m s časom 12:56.46 čím prekonal 20 rokov starý rekord olympijského chodca a Majstra Európy z 1990 Pavla Blažeka 13:38.05.

Celý článok


Skalická ortopédia oslavuje 30 rokov činnosti. Ročne vykoná približne 1 200 operácií

15.1.2024

Písal sa dátum 10. 1. 1994, keď v dnešnej Fakultnej nemocnici AGEL Skalica začalo fungovať samostatné ortopedické oddelenie. Oddelenie zakladal MUDr. Ján Černý, ktorý v nemocnici stále pôsobí a spolu s ním pri zrode stáli aj sestry Miroslava Čemanová, Monika Černá a Marta Gulová, ktoré taktiež v nemocnici pracujú dodnes.

Celý článok


V skalickej nemocnici platí zákaz návštev

5.1.2024

Fakultná nemocnica AGEL Skalica na základe zhoršenej epidemickej situácie vo výskyte vírusových ochorení, ktoré spôsobujú epidemické šírenie ochorení dýchacích ciest, pristupuje k zákazu návštev na lôžkových oddeleniach s účinnosťou od 5. januára 2024 až do odvolania.

Celý článok


Skalická nemocnica dočasne sťahuje neurológiu

11.12.2023

Fakultná nemocnica AGEL z dôvodu výstavby nových priestorov dočasne sťahuje neurologické oddelenie, ambulancie aj ambulancie klinickej psychológie a psychoterapie.

Celý článok


Na Slovensku sa ročne diagnostikuje 2 000 ochorení rakoviny prostaty. Dôležitú úlohu zohráva prevencia.

28.11.2023

Každý rok mesiac november spája mužov po celom svete. Symbolom hnutia Movember sa stali výrazné fúzy a brady. Kampaň Movember sa snaží odstrániť tabuizáciu diskusií o mužskom zdraví a podporovať preventívne prehliadky u urológa. A bojovať tak proti rakovine prostaty.

Celý článok


V Skalici bežali pre tých, ktorí nemôžu

8.10.2023

Už druhý ročník charitatívneho behu SKALICKÁ OSMIČKA dnes odštartoval na Námestí slobody v Skalici. Do podujatia Nadácie AGEL, ktorého štartovné bolo odovzdané Filipkovi Veselému a deťom z Centra pre deti a rodiny v Skalici, sa zaregistrovalo až 252 bežcov vrátane 80 detí. Novinkou bola samostatná kategória Nordic walking a chodci. Behu sa zúčastnili aj futbalisti MFK Skalica a hendikepovaný úspešný športovec Ivo Koblasa, autor knihy Nikdy to nevzdám.

Celý článok


Po roku sa na skalické námestie vracia SKALICKÁ OSMIČKA

28.9.2023

NADÁCIA AGEL tento rok pripravila už druhý ročník charitatívneho behu SKALICKÁ OSMIČKA. Štartovné bude v plnej výške venované Filipkovi Veselému zo Skalice a deťom z Centra pre deti a rodiny Skalica. Zapojiť sa do osem kilometrového behu a pomôcť môžete aj vy, a to už 8. októbra o 10.00 hod.

Celý článok


Pacientom skalického regiónu už slúži nový prístroj magnetickej rezonancie

27.9.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica na rádiodiagnostickom oddelení spustila prevádzku nového prístroja magnetickej rezonancie. Nový prístroj a čiastočná rekonštrukcia pracoviska si vyžiadala investíciu takmer 1,2 milióna eur. Obyvateľom Záhoria sa vďaka nej výrazne skvalitní poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Celý článok


Skalická nemocnica privítala nové posily na rádiológii

3.8.2023

Pracoviská siete AGEL ponúkaju nielen kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ale aj stabilné pracovné prostredie a profesionálny tím pre absolventov. Dôkazom toho je aj rádiodiagnostické pracovisko Fakultnej nemocnice AGEL Skalica, ktoré v nedávnej dobe posilnili dvaja noví rádiodiagnostici. Tí zavítali do Skalice až z Rimavskej Soboty a Vranova nad Topľou.

Celý článok


V skalickej nemocnici sa počas prvého polroka 2023 narodilo viac ako 300 detí

18.7.2023

Pôrodnica Fakultnej nemocnice AGEL Skalica sa aj tento rok teší obľúbenosti rodičiek nielen zo Skalice a okolia, ale aj napríklad z Bratislavy a dokonca aj z Čiech. Popularita sa odrazila aj na počte doteraz narodených bábätiek tohto roka, ktorých bolo 327.

Celý článok


Skalická nemocnica otvára jednodňovú chirurgiu v odbore otorinolaryngológia

29.6.2023

Výborná správa pre všetkých pacientov. Fakultná nemocnica AGEL Skalica otvára jednodňovú chirurgiu v odbore otorinolaryngológia. Uvedené pracoviská v regióne chýbajú, čo sa odráža na dlhých čakacích časoch a ich maximálnom vyťažení. Skalická nemocnica teda od júla otvára túto možnosť. Jednodňová chirurgia má nesporný prínos pre pacienta, pretože v krátkom čase rieši zdravotný problém pacienta s minimálnym narušením jeho každodenného života. O čo presne ide hovorí MUDr. Martina Judáková. Výkony budú hradené zdravotnými poisťovňami, operáciu musí každému pacientovi indikovať lekár.

Celý článok


Skalická nemocnica získala dve nové sanitky

19.6.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica dnes uviedla do prevádzky dve nové vozidlá záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Využívať ich bude približne 35 zdravotníkov z dvoch stredísk ZZS skalickej nemocnice. Zakúpené boli vďaka Európskemu fondu regionálneho rozvoja. Sú vybavené špičkovou technikou, ktorá personálu výrazne pomôže k záchrane ľudského života.

Celý článok


Súrodenecké duo zo Skalice je inšpiráciou pre darcov krvi. Spolu darovali krv a krvné doštičky neuveriteľných 155-krát

16.6.2023

Darovanie krvi je jednou z najvzácnejších a najšľachetnejších foriem dobrovoľnej pomoci, ktorú je možné poskytnúť. Vedúca sestra onkologického oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica PhDr. Jana Valachovičová a jej brat Marián Valachovič sú živým a obdivuhodným príkladom nezištnej pomoci iným. A nielen tým, že Janka pracuje s ľuďmi trpiacimi zákernou chorobou, ale aj ich prístupom k darovaniu krvi. Spolu už darovali krv a krvné doštičky neuveriteľných 155-krát. Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi majú aj odkaz pre všetkých ďalších.

Celý článok


Do skalickej nemocnice priviezli nový prístroj magnetickej rezonancie

14.6.2023

Nový prístroj magnetickej rezonancie je už v priestoroch rádiológie vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica a je tak o krok bližšie k jeho spusteniu. Pacientom by malo začať slúžiť na začiatku augusta. Nemocnica vďaka tejto novinke výrazným spôsobom skvalitní poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Celý článok


Práca sociálnej pracovníčky píše nezabudnuteľné príbehy

2.6.2023

Nie všetci pacienti prepustení z nemocnice nájdu doma zázemie, kde sa o seba môžu postarať sami alebo s pomocou blízkych. Niekedy je pacient odkázaný sám na seba, alebo mu rodina nedokáže poskytnúť adekvátnu starostlivosť. V takýchto prípadoch nastupuje sociálny pracovník, ktorý má za úlohu riešiť nepriaznivú sociálnu situáciu pacienta. Vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica je to Bc. Alena Stehlíková.

Celý článok


11. Skalický deň sestier. Ocenená sestra Ružena Škodová: ,,Pre mňa je pacient všetko“

24.5.2023

Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier vedenie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica usporiadalo odborný seminár spojený s oceňovaním Skalická sestra roka 2023. V historickej budove Domu kultúry v Skalici sa tento rok zišlo viac ako 200 sestier, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov, medicínsko-technických pracovníkov, záchranárov, ale aj lekárov.

Celý článok


Urológia v skalickej nemocnici oslavuje 30 rokov. Ročne ošetria okolo 20-tisíc pacientov

22.5.2023

Bolo to presne 16. mája 1993, kedy v skalickej nemocnici začalo fungovať samostatné urologické oddelenie. Dovtedy boli urologickí pacienti hospitalizovaní na chirurgickom a kožnom oddelení nemocnice. Už od svojho začiatku poskytovalo kompletnú urologickú starostlivosť o pacientov z celého Záhoria. V súčasnosti sa tamojšia urológia stará o pacientov zo štyroch okresov. Oddelenie zabezpečuje preventívnu, diagnostickú a liečebnú starostlivosť o pacientov s ochoreniami močového systému u mužov, žien, detí a s chorobami pohlavného systému u mužov.

Celý článok


Tichý zabijak - hypertenzia: jeden z najvýznamnejších zdravotných problémov v dnešnej spoločnosti

17.5.2023

Hypertenzia, známa aj ako vysoký krvný tlak, sa stala jednou z najvýznamnejších zdravotných problémov, ktorým čelí dnešná spoločnosť. Tento stav ovplyvňuje milióny ľudí na celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie a kvalitu života postihnutých pacientov. S cieľom zvýšiť povedomie o tejto chorobe a podporiť prevenciu a riadenie hypertenzie sa pri príležitosti Svetového dňa hypertenzie téme venuje primár oddelenia vnútorného lekárstva Fakultnej nemocnice AGEL Skalica MUDr. Miroslav Červeň.

Celý článok


Zdravotná sestra skalickej nemocnice: „Vďačný a vyliečený pacient vo vás zanechá emócie vďaky, ktoré si zapamätáte navždy.“

10.5.2023

V skalickej nemocnici pracuje už neuveriteľných 41 rokov. Začala na internom oddelení, prešla na oddelenie kardiológie a v súčasnosti pracuje na oddelení vnútorného lekárstva. Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier sme o jej náročnej a ušľachtilej práci vyspovedali sestru oddelenia vnútorného lekárstva Alenu Hollú.

Celý článok


Skalická nemocnica bude mať novú magnetickú rezonanciu

5.5.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica výrazným spôsobom skvalitní zdravotnú starostlivosť pacientom v regióne. V súčasnosti začala s prácami na výmene prístroja magnetickej rezonancie. Starý prístroj sa demontuje a na jeho miesto bude inštalovaný modernejší MAGNETOM Sola prístroj. Cieľom celého projektu je obnova materiálno-technického vybavenia skalickej nemocnice.

Celý článok


5. máj - Svetový deň čistých rúk

4.5.2023

Zámerom tohto svetového dňa je celosvetovo spropagovať hygienu rúk. Zachovať globálnu propagáciu, viditeľnosť a udržateľnosť v oblasti hygieny rúk nielen v každodennom živote bežných ľudí, ale aj pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Svetová zdravotnícka organizácia od roku 2009 každoročne vyhlasuje k Svetovému dňu hygieny rúk kampaň „SAVE LIVES – Clean Your Hands“ - „Zachraňuj životy – umy si ruky“. O dôležitosti čistoty rúk hovorí epidemiologička Fakultnej nemocnice AGEL Skalica MUDr. Katarína Naďová PhD., MPH.

Celý článok


Novorodencom skalickej nemocnice pomáhajú darované háčkované chobotničky

13.4.2023

Háčkované chobotničky sa stávajú čoraz obľúbenejším darčekom pre novorodencov. Ide o ručne vyrobené hračky, ktoré sú nielen mäkké a príjemné na dotyk, ale aj bezpečné pre najmenších. Ich hlavnou výhodou je, že pripomínajú pupočníkovú šnúru a novorodencom pomáhajú zvládať nové prostredie. Majú množstvo tenkých a mäkkých chňapiek, ktoré sú pre deti ľahko uchopiteľné a pomáhajú pri rozvoji ich motoriky. Pre novorodencov Fakultnej nemocnice AGEL ich háčkuje pani Eva Fedorová (74), ktorá už darovala 2 605 chobotničiek.

Celý článok


Skalická nemocnica prerušila činnosť mobilného odberového miesta

4.4.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica pozastavila činnosť mobilného odberového miesta. Dôvodom je minimálny záujem o službu testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19. Mobilné odberové miesto (MOM), ktoré pôvodne vzniklo za účelom masívneho testovania verejnosti, tak stratilo svoje opodstatnenie a od 1. apríla 2023 prerušilo svoju činnosť. Pozastavenie činnosti prevádzky by malo trvať najmenej do 1. októbra 2023.

Celý článok


Skalická nemocnica povoľuje návštevy na oddeleniach

31.3.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica na základe zlepšenej epidemiologickej situácie od 1. apríla 2023 povoľuje návštevy pacientov na lôžkových oddeleniach. Návštevníci však nesmú mať príznaky ochorenia COVID-19 a musia naďalej dodržiavať opatrenia.

Celý článok


Ako môže prevencia u všeobecného lekára odhaliť civilizačné ochorenia?

30.3.2023

Medzi civilizačné ochorenia zaraďujeme kardiovaskulárne ochorenia, arteriálnu hypertenziu - vysoký krvný tlak, diabetes mellitus - cukrovku, obezitu, nádorové ochorenia, psychické poruchy a respiračné poruchy. Tieto ochorenia sú veľmi časté a zapríčiňujú zvýšenú morbiditu - chorobnosť a mortalitu - smrtnosť v našej populácii. Veľa z týchto ochorení má pomalú progresiu, pacienta nebolia a častokrát o nich ani nevie. Na to je tu všeobecný lekár, aby mu vysvetlil a sprevádzal ho počas jeho života s cieľom predchádzať vzniku chorôb.

Celý článok


V skalickej nemocnici majú rodičky možnosť využiť bylinné náparky či balóniky na vyvolanie pôrodu

23.3.2023

Okrem kvalifikovaných pracovníkov a snahe o vytvorenie čo najpríjemnejšieho prostredia prináša pôrodnica Fakultnej nemocnice AGEL Skalica svojim pacientkam - budúcim mamičkám nové prístupy, ktoré pomáhajú tesne pred pôrodom, skracujú trvanie pôrodu, znižujú intenzitu pôrodných bolestí a zvyšujú šancu na úspešný vaginálny pôrod. Medzi novšie zavedené metódy patrí možnosť využitia vaginálnej náparky a mechanická dilatácia (roztiahnutie) pôrodných ciest - krčka maternice katétrom, ľudovo nazývaným „balónikom“.

Celý článok


O kvalitnom spánku nemusíte iba snívať

21.3.2023

Pokiaľ máte problém so spánkom dlhodobo, neignorujte ho a obráťte sa na odborníka. Nespavosť - insomnia je problém s kvalitatívnym alebo kvantitatívnym aspektom spánku. Definuje sa ako problém so zaspávaním, prerušovaný spánok alebo skoré ranné budenie s neschopnosťou znovu zaspať. Zdravý spánok je nevyhnutný pre udržanie fyzického a duševného zdravia. Dostatok kvalitného spánku môže pomôcť znížiť riziko zdravotných problémov ako sú srdcovo-cievne ochorenia, obezita a depresia. Pri príležitosti Svetového dňa zdravého spánku, ktorý pripadá na 21. marca 2023 sme sa o spánku porozprávali s MUDr. Júliou Zahnašovou, všeobecnou lekárkou pre dospelých z Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.

Celý článok


Zhruba 25 % pacientov pred operáciou umelých kĺbov nepodstúpi správne predoperačné vyšetrenia

16.3.2023

Na ortopedickom oddelení Fakultnej nemocnice AGEL Skalica sa každoročne vykoná 250 operácií totálnych endoprotéz (TEP), teda umelých náhrad veľkých končatinových kĺbov. Najčastejšie je to bedrový, kolenný a ramenný kĺb a zriedkavo aj členkový. Všetky zákroky si vyžadujú rozsiahlu prípravu a dokumentáciu. Stáva sa však, že pacient aj napriek opakovaným konzultáciám nesprávne urobí prípravu, čo zapríčiňuje zrušenie plánovanej operácie. A to predstavuje problém ako pre pacientov, tak aj pre lekárov.

Celý článok


Spoločnosť AGEL žiadala v Pláne obnovy financie pre tri nemocnice

7.3.2023

Spoločnosť AGEL sa uchádza v rámci výzvy na financovanie veľkých investičných projektov na podporu výstavby a rekonštrukcie nemocníc o finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti pre tri nemocnice v celkovej hodnote 118,142 milióna EUR s DPH vrátane spolufinancovania. V rámci projektov sa v Nemocnici AGEL Zvolen, vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica a v Nemocnici AGEL Levice výrazne zvýši kvalita a dostupnosť modernej zdravotnej starostlivosti, ako aj počet lôžok pre pacientov v danom regióne. Výber projektov sa realizoval na základe jasne definovaného výberového konania podľa stanovených podmienok Ministerstvom zdravotníctva SR. Žiadatelia museli splniť všetky podmienky stanovené vládou SR, ktorá na svojom zasadnutí v septembri 2022 schválila metodiku prioritizácie projektov tejto výzvy. Dané projekty výrazne navýšia a zveľadia majetok vo vlastníctve príslušných krajov. Z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti je pre krajské a regionálne nemocnice alokovaných 212 miliónov EUR. ,,Z pohľadu spoločnosti AGEL ide o strategické, rozvojové projekty do majetku príslušných krajov, ktoré svojim objemom, rozsahom a kvalitou znamenajú významný posun v rozvoji moderného zdravotníctva na Slovensku, čo má šancu pocítiť predovšetkým samotný pacient a zdravotnícky personál v danom regióne,“ vysvetlil Ing. Michal Pišoja, MPH, LL.M., predseda predstavenstva AGEL a. s.

Celý článok


Skalická nemocnica vynovila urologické oddelenie

27.2.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica sa postupne snaží skvalitňovať služby, ktoré poskytuje pacientom na svojich oddeleniach. Najnovšie prešlo rekonštrukciou zázemie pre pacientov aj personál na urologickom oddelení. Investícia, ktorá sa pred Vianocami začala realizovať z vlastných zdrojov je dnes už dokončená a na prvý pohľad znamená výrazný posun. V priebehu tohto mesiaca prišlo aj k výmene všetkých lôžok na oddelení.

Celý článok


V skalickej pôrodnici sa narodilo až päť valentínskych bábätiek

16.2.2023

Každý pozná 14. február ako deň sv. Valentína - sviatok lásky. O čo je však tento deň pre rodičov šťastnejší, ak spolu privítajú svoje milované dieťatko. Päť takýchto uzlíčkov lásky sa na Valentína narodilo v pôrodnici Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.

Celý článok


Valentín v skalickej nemocnici priniesol takmer 12 litrov krvi darovanej s láskou

15.2.2023

Vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica prišlo na sviatok sv. Valentína darovať krv spolu 30 darcov. Z darovania boli vyradení štyria darcovia a tak sa odbermi získalo 11,7 litrov. Z toho svoju lásku aj k darovaniu prišli osláviť aj dva páry. Tento výnimočný deň bol oslavou aj pre darkyňu z radov zamestnancov, ktorá absolvovala už 30. odber a získala tak Zlatú plaketu.

Celý článok


Skalická nemocnica zmodernizovala pavilón laboratórií. Výsledky vzoriek bude mať lekár aj pacient rýchlejšie

8.2.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica sa kvalitou výrazne posunula v oblasti laboratórnych vyšetrení. Po rekonštrukcii sa mikrobiológia sťahuje do vynoveného pavilónu laboratórií /Pavilón R/ a zefektívňuje aj mikrobiologické činnosti. Výsledný efekt pre pacienta aj lekára je jednoznačný - rozbory vzoriek a ich výsledky budú rýchlejšie.

Celý článok


Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou

1.2.2023

Novú bezbolestnú liečbu môžu pacienti absolvovať v ambulancii fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. Pomáha najmä pacientom s bolesťami a zápalmi, ale pomáha aj na zvýšenie tvorby kolagénu a zníženie pnutia. Novinku už vyskúšali prví pacienti.

Celý článok


Skalická nemocnica vychádza v ústrety rodičkám. Realizuje bonding aj pre mamičky po cisárskom reze

27.1.2023

Bezprostredný kontakt matky s dieťaťom hneď po pôrode je pre každú ženu nielen emocionálne prospešný a plne zaslúžený, ale má aj objektívne zdravotné benefity. V mnohých štúdiách bolo potvrdené, že kontakt „koža na kožu” - bonding, má fyziologický, poznávací a emocionálny prínos pre matku aj dieťa a ovplyvňuje ich následné správanie a vzťah po pôrode. Skalická nemocnica umožňuje pre mamičky bonding aj po cisárskom reze.

Celý článok


Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých

24.1.2023

Od 23. januára 2023 pôsobí vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica nová všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Júlia Zahnašová. K dnešnému dňu má uzatvorené dodatky so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a poisťovňou Union. Momentálne čaká aj na podpis zmluvy so zdravotnou poisťovňou DÔVERA.

Celý článok


V skalickej pôrodnici sa v roku 2022 narodilo viac chlapcov ako dievčat

13.1.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica v uplynulom roku pomohla na svet 716 bábätkám. Tak ako v roku 2021, aj v roku 2022 sa narodilo viac chlapcov ako dievčatiek.

Celý článok


Prvé bábätká roka 2023 vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica

4.1.2023

Aj v našej nemocnici sme privítali prvé bábätká narodené v roku 2023.

Celý článok


Skalická nemocnica zavádza od pondelka vianočný režim. Do Nového roka bude zatvorená aj neurológia

16.12.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica tak, ako každý rok, zavádza od pondelka, 19. decembra tzv. vianočný režim. Viaceré ambulancie a oddelenia budú buď úplne zatvorené, alebo budú pracovať v obmedzenom režime. V nemocnici zostanú hospitalizovaní len pacienti, ktorým zdravotný stav nedovoľuje prepustenie do domácej liečby. Urgentná starostlivosť bude pre pacientov zabezpečená s výnimkou urgentného príjmu v časti neurológia. V obmedzenom režime bude fungovať aj klientske centrum v nemocnici.

Celý článok


Skalická nemocnica si v ankete INEKO o najlepšiu nemocnicu výrazne polepšila

15.12.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica výrazne postúpila v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Podľa každoročného rebríčka hodnotenia INEKO v ankete o najlepšiu nemocnicu roka si oproti vlaňajšku výrazne polepšila a v kategórii všeobecné nemocnice sa dostala z 19. na 13. miesto s celkovým počtom bodov 55.

Celý článok


Odborníci na chirurgiu nohy prezentovali najnovšie poznatky v Skalici

5.12.2022

Sekcia nohy a členka, najnovšie poznatky z oblasti ortopédie boli ústrednou témou a predmetom odborného sympózia, ktoré zorganizovala Fakultná nemocnica AGEL Skalica. Vyše 50 odborníkov z celého Slovenska aj zo zahraničia riešila túto dynamicky sa rozvíjajúcu oblasť ortopédie v rámci Foot and Ankle days v Skalici.

Celý článok


Skalická nemocnica je nútená obmedziť činnosť neurologického oddelenia Prioritou ostáva zachovanie fungovania tohto oddelenia pre pacientov

30.11.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica je nútená od 01. decembra 2022 pristúpiť k výraznému obmedzeniu činnosti neurologického oddelenia, neurologickej ambulancie a ústavnej pohotovostnej služby – urgentného príjmu v časti neurológie. Dôvodom na uvedený krok je výrazná redukcia personálu, keďže viacero zdravotníkov sa rozhodlo zmeniť svoje pôsobisko. Preto nemocnica, napriek enormnej snahe, vzhľadom na celkový nedostatok zdravotníkov na Slovensku nedokáže tento výpadok okamžite nahradiť a splniť tak požiadavky personálneho zabezpečenia doterajšieho chodu uvedených pracovísk.

Celý článok


Elektronizácia údajov prináša pacientom v Skalici väčšiu bezpečnosť nielen v chirurgickej liečbe

25.11.2022

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je nielen o kvalite diagnostiky a liečby. Viac ako v iných oblastiach sa v zdravotníctve vyžaduje aj veľmi precízne a systematické nakladanie s údajmi, a to nielen o zdravotnom stave pacientov do zdravotnej dokumentácie, ale aj o všetkých výkonoch, postupoch, osobách a používaných nástrojoch. Nový softvér na spracovávanie údajov DoctIS sa testuje v skalickej nemocnici pilotne pre ortopedické oddelenie. Informačný systém umožňuje rýchlejšie evidovať a archivovať údaje o zdravotníckych nástrojoch a vykonávaných činnostiach v operatíve aj pri ambulantnej liečbe.

Celý článok


Mladá kvapka krvi prilákala na odber študentov a ich pedagógov

15.11.2022

Darovanie krvi v každom veku je humanitný čin a pomáha zachraňovať životy po vážnych úrazoch, ťažkých operáciách a pôrodoch aj v iných situáciách. Darca odchádza s dobrým pocitom z darovania, lebo jediným odberom pomôže dvom až trom ľuďom, ale nie len to. Obnovuje si aj krvotvorbu a znižuje tlak krvi. Odbery dobrovoľných darcov krvi v Skalici sú v poslednom mesiaci mimoriadne tým, že sa do nich zapojili vo väčšej miere študenti a pedagógovia maturitných ročníkov stredných škôl.

Celý článok


Preventívna prehliadka u urológa zvyšuje šance na úplne vyliečenie karcinómu prostaty

8.11.2022

Každý rok je na Slovensku diagnostikovaných viac ako 2.000 nových prípadov rakoviny prostaty, pričom toto číslo každým rokom stúpa. Zároveň každý rok zomrie na toto ochorenie viac ako 500 mužov. Význam preventívnych prehliadok pre včasný záchyt a priaznivú prognózu liečby karcinómu prostaty zdôrazňujú aj urológovia vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica.

Celý článok


Nový kardiológ skalickej nemocnice ordinuje tri dni v týždni

4.11.2022

Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochoreniami srdca v regióne Skalice a okolia sa od novembra posilnila. Nový kardiológ vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica vyšetruje pacientov od novembra v režime tri dni v týždni. Pacienti sa môžu na vyšetrenie objednávať cez rezervačný systém nemocnice ako doteraz.

Celý článok


Jednodňovú chirurgiu preferujú skalickí gynekológovia vždy, keď je to možné

28.10.2022

Ročne je na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Fakultnej nemocnice AGEL Skalica vykonaných približne 550 až 600 výkonov jednodňovej chirurgie, plus laparoskopické operácie, ktoré poisťovňa k jednodňovej starostlivosti priraďuje. Výhodou mini-invazívnych zákrokov jednodňovej gynekologickej starostlivosti je okrem krátkeho zotrvania v nemocnici rýchla rekonvalescencia po zákroku, s čím súvisí aj rýchlejšie zaradenie ženy do pracovného procesu.

Celý článok


Popôrodné zmeny na tele rodičkám v Skalici pomáha odstraňovať fyzioterapeut

21.10.2022

Tehotenstvo ako aj samotný  pôrod zanechávajú na ženskom tele výrazné zmeny. Správnou edukáciou fyzioterapeutom čo najskôr po pôrode a cieleným dýchaním a cvičením je možné oslabené svaly po pôrode dostať do pôvodného stavu. Prvoradý je dobrý psychický stav mamičky a správne návyky pri zvládaní každodenných činností. Najideálnejšie je začať aktívne s cvičením v spolupráci s fyzioterapeutom čo najskôr po šestonedelí.

Celý článok


Pri 600. pôrode v Skalici sa narodil chlapček Teo

18.10.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica privítala vďaka vynikajúcej odbornej starostlivosti a rešpektujúcemu prístupu personálu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v tomto roku už viac ako 600 detí. Na príjemné prostredie a ústretový personál si rodičky ľahko privykajú a pôrodnicu s obľubou vyhľadávajú.

Celý článok


Artroskopie ramena a kolena tvoria viac ako 40 percent jednodňovej zdravotnej starostlivosti skalickej ortopédie

12.10.2022

Jednodňová chirurgia je plánovaná, poisťovňou pacienta vopred odsúhlasená chirurgická liečba, pričom výkony jednodňovej zdravotnej starostlivosti (JZS) sa realizujú ambulantne a pobyt pacienta v nemocnici nepresahuje 24 hodín. Rozsah výkonov jednodňovej zdravotnej starostlivosti je daný zmluvnými podmienkami poisťovní. Ortopedické oddelenie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica realizuje 40 výkonov jednodňovej chirurgie, pričom pacient čaká na zákrok 2 až 3 týždne od ortopedického vyšetrenia v Skalici.

Celý článok


Mamografia – najúspešnejšia prevencia proti rakovine prsníka

10.10.2022

Ružová farba, ružový mesiac október. Každoročne nám pripomína jednu z najčastejších ochorení na rakovinu na Slovensku. Je to mesiac, kedy sa jednotlivci i organizácie snažia zvyšovať povedomie o rakovine prsníka. Tak, ako pri každej chorobe, je dôležitá včasná diagnostika. Ružový október preto ženám pripomína, že by nemali zabúdať na preventívne mamografické vyšetrenie, ktoré dokáže ochorenie odhaliť včas tak, aby ho bolo možné úspešne liečiť.

Celý článok


Jednodňová chirurgia je výhodným riešením urologických diagnóz aj u detí

7.10.2022

Pri výkonoch jednodňovej zdravotnej starostlivosti pobyt v zdravotníckom zariadení nepresahuje 24 hodín, s čím súvisí aj menej stresu z hospitalizácie, menšie riziko prenosu nemocničných nákaz a menší zásah do pracovného procesu pacienta. Jednodňová chirurgia sa vyžíva najmä pri operačných výkonoch a zákrokoch v lokálnej anestézii a pri niektorých menej závažných operačných zákrokoch v celkovej anestézii. Na Urologickom oddelení Fakultnej nemocnice AGEL Skalica vykonajú mesačne približne 50 takýchto zákrokov.

Celý článok


Jediným spôsobom, ako sa zbaviť pruhu, je chirurgický zásah

29.9.2022

Príznaky prietrže, ktorú poznáme aj pod pomenovaním pruh, sa môžu objaviť postupne, ale aj náhle a vzniknutý stav môže spôsobovať rôzne stupne ťažkostí alebo bolesti. Väčšinou sú prietrže bezpríznakové a pacient si všimne iba vyklenutie pri námahe, kašli alebo tlaku pri stolici, už vtedy je ale dobré navštíviť lekára. Miniinvazívna  laparoskopická  technika  operácií prietrží je považovaná za zlatý štandard modernej chirurgie vo svete a ako taká je preferovaná aj u skalických chirurgov. Lekárka Chirurgického oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica Marianna Buletsa  v rozhovore objasňuje výhody laparoskopickej liečby pruhu v skalickej nemocnici

Celý článok


Prvý ročník charitatívneho behu NADÁCIE AGEL Skalická osmička absolvovalo 130 bežcov

25.9.2022

Skvelá atmosféra, stovky zvedavých tvárí malých aj veľkých, plejáda pestrofarebnej bežeckej výstroje, vynikajúce športové výkony a hlavne ochota nezištne pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Toto všetko charakterizovalo premiérový ročník Skalickej osmičky, ktorá vďaka NADÁCII AGEL začala písať svoju novú históriu v Skalici.

Celý článok


Skalická nemocnica zavádza pre vybrané ambulancie elektronické objednanie liekov

22.9.2022

Skalická nemocnica vychádza v ústrety pacientom troch ambulancií a zjednoduší spôsob, ako získať lekársky predpis na dlhodobo užívané lieky. Lekári vybraných ambulancií Fakultnej nemocnice AGEL Skalica môžu od pondelka, 26. septembra 2022 predpisovať chronické lieky elektronicky. Ide o takzvané e-recepty na lieky pre dlhodobo liečených pacientov. Systém elektronického objednávania chronických liekov môžu využívať pacienti skalickej nemocnice ambulancie vnútorného lekárstva, neurologickej a ortopedickej ambulancie. Podmienkou objednania chronického lieku cez e-recept je, že pacient bol minimálne jedenkrát vyšetrený na danej ambulancii a na základe vyšetrenia u špecialistu skalickej nemocnice mu bol požadovaný liek aj predpísaný.

Celý článok


Študenti stredných zdravotníckych škôl majú od septembra 2022 v sieti AGEL nárok na poskytnutie štipendia vo výške 100,- Eur

19.9.2022

Nový štipendijný program predstavilo vedenie ľudských zdrojov a ošetrovateľstva Fakultnej nemocnice AGEL Skalica na priateľskom stretnutí študentom tretieho a štvrtého ročníka Strednej zdravotníckej školy v Skalici. O zaradenie do štipendijného programu môžu žiadať študenti už tento rok.

Celý článok


Prvá pomoc v rukách informovanej verejnosti zachraňuje životy

9.9.2022

10. septembra si pripomíname Svetový deň prvej pomoci. Každý človek sa môže ocitnúť v situácii, kedy je odkázaný na pomoc druhého a správne poskytnutá prvá pomoc ešte pred príchodom záchranára môže človeku v život ohrozujúcej situácii zachrániť život. Ako správne postupovať pri záchrane života vo vybraných situáciách, priblížil v rozhovore primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a lekár Záchrannej zdravotnej služby vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica MUDr. Rastislav Sabanoš.

Celý článok


Skalickí záchranári majú mesačne 200 až 250 výjazdov

31.8.2022

Počas leta je záchranná služba Fakultnej nemocnice AGEL Skalica volaná najčastejšie k pacientom s prekolapsovými a kolapsovými stavmi, ktoré vznikajú v nadväznosti na nedodržiavanie pitného režimu a u starších ľudí aj v súvislosti s nedodržiavaním liečby alebo s nedostatočným pocitom smädu. Veľmi časté sú volania k alergickým reakciám po uštipnutí hmyzom. Výjazdy k pacientom s koronavírusom boli počas leta skôr ojedinelé.

Celý článok


Rehabilitáciou pomáhajú v skalickej nemocnici odstraňovať komplikácie z imobility aj u kriticky chorých pacientov

25.8.2022

Kritický zdravotný stav pacienta si vyžaduje sledovanie základných vitálnych funkcií organizmu (krvný obeh a dýchanie) a pre personál oddelení intenzívnej medicíny značí komplexnú starostlivosť, ktorú okrem lekárov zabezpečujú sestry, rehabilitační pracovníci a sanitári na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Pri dlhodobom pobyte pacienta na oddelení intenzívnej medicíny alebo jednotky intenzívnej starostlivosti si zachovanie zdravotného stavu vyžaduje aj dôslednú rehabilitáciu. PhDr. Elena Klásková, ktorá je vedúcou sestrou na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica v rozhovore priblížila svoje skúsenosti s rehabilitáciou v ošetrovateľskej starostlivosti.

Celý článok


Prejavujte trpezlivosť svojim deťom a učte ich chrániť svoj život a zdravie

18.8.2022

V Chirurgickej ambulancii Urgentného príjmu skalickej nemocnice počas leta týždenne ošetrujú 10 až 20 detí s úrazom. Najčastejšie ide o úrazy horných, dolných končatín a hlavy. Mnohým by sa dalo predísť väčšou opatrnosťou pri skákaní na trampolíne, pri jazde na kolobežke, bicykli a dôslednejším dohliadaním rodičov na svoje deti. Najčastejšou príčinou hospitalizácií detí počas leta boli úrazy hlavy, s odsledovaním detských pacientov na 24 hodín. Žiadne na urgentnom príjme ošetrené poranenie počas leta nemalo pre dieťa fatálne následky.

Celý článok


Skalická lekárka považuje gynekológiu a pôrodníctvo za najkrajšie povolanie

8.8.2022

MUDr. Katarína Várhegyiová je od nového roka posilou gynekologicko-pôrodníckeho tímu skalickej nemocnice. Gynekológiu a pôrodníctvo považuje za najkrajšie povolanie a zatiaľ sa nedostala do situácie, kedy by svoje rozhodnutie profesijne sa venovať starostlivosti o zdravie žien a rodičiek ľutovala. V skalickej nemocnici má za sebou viac ako 50 pôrodov.

Celý článok


Skalická pôrodnica bola pre rodičku Michaelu jednoznačnou voľbou

1.8.2022

Kým pred dvoma rokmi si mamička Michaela od nás odnášala chlapčeka, v júli tohto roka porodila vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica dievčatko. V oboch prípadoch sa realizoval u rodičky bezprostredne po pôrode bonding a úspešný pokus o samoprisatie za prítomnosti otecka. Rodička odchádzala z pôrodnice aj po druhýkrát ako dojčiaca maminka.

Celý článok


Načo si majú dať deti pozor

27.7.2022

Letné prázdniny sú pre väčšinu detí najočakávanejším obdobím v roku. Prinášajú deťom obvykle väčšiu voľnosť a viac aktivít na slniečku a pri vode. Okrem táborov, dovoleniek a množstva pohybových aktivít predstavujú letné prázdniny aj viac zdravotných rizík. Aké ťažkosti privádzajú rodičov a ich deti do ambulancie pediatra v nemocnici a ako si s nimi spoľahlivo poradiť, prezradila v rozhovore primárka Pediatrického oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica MUDr. Erika Vávriková po prvých prázdninových týždňoch.

Celý článok


V skalickej pôrodnici privítali v prvom polroku 2022 medzi 367 detičkami dva páry dvojičiek a Kráľa Richarda

20.7.2022

Každoročne pomôžu zdravotníci Fakultnej nemocnice AGEL Skalica na svet viac ako siedmym stovkám detí nielen z Trnavského kraja. Pôrody v Skalici sa realizujú od ukončeného 35. týždňa tehotenstva. Veľká väčšina pôrodov je vedená na prianie rodičiek prirodzene bez medikamentóznej podpory. Príjemné rodinné prostredie, citlivý prístup a podpora bondingu sa stali pre personál pôrodnice rutinou. Narodilo sa viac chlapcov a najviac pôrodov sa uskutočnilo v marci.

Celý článok


Urologického vyšetrenia v Skalici sa netreba obávať

18.7.2022

Pacienti s urologickými ťažkosťami sú v skalickej nemocnici vyšetrovaní v jednej z dvoch urologických ambulancií. Nástrojmi na získanie dôvery urologických pacientov sú ústretovosť lekára k pacientovi a empatický prístup. Primár Urologického oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica a vedúci lekár pre odbor urológia v spoločnosti AGEL MUDr. Ľubomír Uherčík, PhD. sa v rozhovore snaží rozptýliť obavy pacientov z urologického vyšetrenia s cieľom predchádzať ochoreniam močovo-pohlavného traktu

Celý článok


Skalická nemocnica zakázala návštevy hospitalizovaných pacientov

11.7.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica od dnešného dňa, (pondelok, 11. júl 2022) zakázala návštevy hospitalizovaných pacientov. Rozhodnutie je reakciou vedenia nemocnice na aktuálnu pandemickú situáciu v regióne. Vo výnimočných prípadoch je možné návštevy povoliť.

Celý článok


Skalická nemocnica riešila počas horúčav stavy prehriatia

7.7.2022

V období horúčav, keď je organizmus vystavený vysokým teplotám a nedostatku tekutín, v horšom prípade aj zvýšenej fyzickej záťaži, dochádza často k prehrievaniu organizmu. Telo na zvýšenú telesnú teplotu reaguje najprv potením. Dlhotrvajúca dehydratácia vedie veľmi často k zdravotným ťažkostiam, ktoré riešenie si vyžaduje zásah lekára. Uplynulých 10 dní, kedy Slovákov trápili mimoriadne vysoké teploty, ošetrili na Urgentnom príjme Fakultnej nemocnice AGEL Skalica desiatky pacientov po kolapsovom stave alebo s kolapsom v dôsledku prehriatia organizmu. Vedúci lekár Urgentného príjmu skalickej nemocnice chirurg MUDr. Ivan Slovianyn zhodnotil obdobie horúčav z hľadiska ošetrení na urgentnom príjme a poskytol účinné rady, ako predchádzať stavom prehriatia.

Celý článok


Sociálny pracovník musí by komunikatívny, empatický, citlivý a zodpovedný

1.7.2022

Niektorí pacienti sú pri prepúšťaní z nemocnice v stave, ktorý im neumožňuje, aby sa dokázali aj v domácom prostredí postarať sami o seba. Ak neponúkne pomocnú ruku rodina alebo iní blízki pacienta, nepriaznivú situáciu klienta nemocnice rieši sociálny pracovník. Bc. Alena Stehlíková je sociálnou pracovníčkou vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica a rieši nepriaznivú sociálnu situáciu v rodine hospitalizovaného pacienta. V rozhovore zhodnotila základné aspekty práce sociálneho pracovníka.

Celý článok


Skalická nemocnica kvôli vážnej personálnej situácii musí urobiť organizačné zmeny

30.6.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica, podobne ako drvivá väčšina zdravotníckych zariadení na Slovensku, aktuálne bojuje s nedostatkom kvalifikovaného personálu. Napriek dlhodobej enormnej snahe vedenia nemocnice je práve závažná personálna situácia dôvodom, prečo nemocnica musí pristúpiť od 1. júla k zmene fungovania otorinolaryngológie.

Celý článok


Skalická pôrodnica sa snaží vychádzať rodičkám v ústrety

24.6.2022

Pôrod je veľkou zmenou v živote každej budúcej mamičky a celej jej rodiny. Je mimoriadne dôležité, aby bola každá rodička pred pôrodom poučená, a aby vedela, čo ju čaká. Psychika budúcej mamičky je pri pôrode veľmi dôležitým, ak nie najdôležitejším faktorom, ovplyvňujúcim priebeh pôrodu, preto je potrebné, aby budúca mamička vedela, že celý tím zdravotníkov je pripravený jej v prípade komplikácií počas pôrodu pomôcť, ale aj vyjsť v ústrety. V Skalickej pôrodnici sa snažia vyhovieť požiadavkám rodičiek a rešpektovať ich, pokiaľ neohrozujú rodičku alebo novorodenca. Každý výkon v súvislosti s pôrodom je vykonávaný so súhlasom rodičky. Na pôrodnej sále sa snažíme o zachovanie maximálne pokojného prostredia a ochranu intimity rodiny. Bezprostredne po pôrode personál kladie dôraz na podporu včasného kontaktu medzi matkou, otcom a dieťaťom.

Celý článok


Rodičky v skalickej nemocnici sú vyšetrované na novom ultrazvukovom prístroji

20.6.2022

Kvalitná prístrojová diagnostika je dôležitou súčasťou vybavenia modernej gynekologickej ambulancie. Novým mobilným ultrazvukovým prístrojom disponuje Gynekologická ambulancia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica od júna. USG prístroj s troma sondami zakúpila nemocnica z vlastných prostriedkov.

Celý článok


Fakultná nemocnica AGEL Skalica modernizuje priestory pre darovanie krvi

14.6.2022

Krv, ktorá zachraňuje životy pacientov v nemocniciach, začína svoju cestu u darcov. Darovanie krvi je stále aktuálne, a kým nebude možné životodarnú tekutinu vyrobiť, dôvod pre dobrovoľné darcovstvo nezanikne. U darcov vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica dlhodobo pretrváva záujem o bezodplatné darcovstvo krvi. Vďaka nesebeckému prístupu darcov sa podarilo od začiatku roku 2022 odobrať v skalickej nemocnici pri 993 odberoch až 447 litrov krvi. Po dobu posledného mesiaca prebieha modernizácia odberovej miestnosti na Transfuziologickom oddelení nemocnice a darovanie krvi sa realizuje aj v týchto dňoch a počas nasledujúcich týždňov v provizórnych podmienkach.

Celý článok


Víta Ponomarova pracovala na Ukrajine na pôrodnej sále 11 rokov

10.6.2022

Víta Ponomarova je Ukrajinka pochádzajúca z miesta Mykolajiv, odkiaľ utiekla v prvý deň ukrajinsko-ruského konfliktu k svojim rodičom na Ukrajine. V krajine svojho pôvodu je pôrodnou asistentkou. Od konca marca je posilou Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. So svojou prácou aj s novými slovenskými kolegami v nemocnici sa zžila viac ako dobre. Dôsledne pracuje na odstránení jazykovej bariéry a poctivo sa pripravuje na odborné skúšky. Ako uviedla Víta Ponomarova, jej noví kolegovia sú veľmi šikovní a vo všetkom sú jej nápomocní. Po zrovnoprávnení vzdelania môže už odborné činnosti vykonávať pod dohľadom personálu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, ale plnohodnotným členom pôrodníckeho tímu bude až po odbornej skúške, ktorú absolvuje v slovenskom jazyku.

Celý článok


Skalická nemocnica maximálne zvýšila kapacitu endoprotetických operácií

9.6.2022

Aj pacientom Fakultnej nemocnice AGEL Skalica boli pre pandémiu COVID-19 odložené termíny zákrokov, ktoré im mali zlepšiť kvalitu života. Pozastavená operatíva mala zásadný dopad aj na čakacie lehoty na endoprotetické výkony. Keďže diagnóz, ktoré si vyžadujú operačný zákrok neubúda, práve naopak, čakacie lehoty po dobu pozastavenia ortopedickej operatívy narástli. Situácia sa začala meniť k lepšiemu v apríli po uvoľnení operatívy a teraz už sú operácie naplno rozbehnuté.

Celý článok


Skalická nemocnica má od júna nového riaditeľa

2.6.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica má od 1. júna nového riaditeľa. Je ním Ing. Marián Juruš, ktorý na tejto pozícii vystriedal doterajšieho riaditeľa MUDr. Jakuba Rybára. Ten ostáva v skalickej nemocnici vo funkcii štatutára a bude sa plne venovať vedeniu AGEL Clinic Bratislava a tiež novým akvizíciám skupiny AGEL.

Celý článok


Ambulantná kardiologická starostlivosť je v skalickej nemocnici dočasne pozastavená

1.6.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica dočasne neposkytuje ambulantnú starostlivosť v odbore kardiológia. Zmena v procese poskytovania kardiologickej starostlivosti je v platnosti od 1. júna, dôvodom je rozhodnutie doterajšieho kardiológa venovať sa súkromnej praxi, jeho doterajší pacienti samozrejme môžu lekára navštevovať v jeho novom pôsobisku. Nemocnica intenzívne pracuje na zazmluvnení nového kardiológa. Pacientov, ktorí sú v nemocnici hospitalizovaní sa uvedené obmedzenie žiadnym spôsobom nedotkne.

Celý článok


Zdravotníci si odovzdávali skúsenosti na 10. ročníku sesterskej konferencie v Skalici

26.5.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica po dvoch pandemických rokoch usporiadala na konci mája odborné podujatie Skalický deň sestier. Viac ako dve stovky účastníkov z radov sestier, pôrodných asistentiek, medicínsko-technických pracovníkov, fyzioterapeutov, záchranárov ale aj lekárov sa zišlo v skalickom kultúrnom dome za účelom vzdelávania. Účastníkov nielen z regiónu Záhoria privítala aj zástupkyňa primátorky mesta Skalica Mgr. Veronika Buc, PhD. a riaditeľ nemocnice MUDr. Jakub Rybár.

Celý článok


Počet pacientov so sklerózou multiplex stúpa

25.5.2022

Sclerosis multiplex, po slovensky roztrúsená skleróza, je známa aj ako ochorenie tisícich tvárí. Jej príznaky sa vyskytujú už u mladých ľudí a vývoj je často nepredvídateľný. Každoročne je posledná májová streda, tento rok teda 25. máj, Svetovým dňom sklerózy multiplex, ktorý má za cieľ na toto závažné neurologické ochorenie upozorniť a zároveň o ňom zvyšovať informovanosť. O tomto ochorení sme sa porozprávali s MUDr. Ivanou Cilingovou z Neurologického oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.

Celý článok


Skalická nemocnica získala medzinárodné ocenenie ANGELS AWARDS za výsledky v liečbe pacientov s cievnou mozgovou príhodou

18.5.2022

Primárne cerebrovaskulárne centrum Fakultnej nemocnice AGEL Skalica získava opakovane medzinárodné ocenenia za kvalitu poskytovania liečby pri cievnej mozgovej príhode (CMP). Získané ocenenia sú vyústením intenzívnej medziodborovej spolupráce vysoko angažovaného tímu odborníkov. Kolektív neurologického oddelenia v spolupráci s rádiologickým oddelením obhájil tento štatút kvality aj v roku 2021 a získali najvyššie, diamantové ocenenie.

Celý článok


Dialógy v onkourológii

12.5.2022

Odborná vzdelávacia aktivita pod názvom Dialógy v onkourológii so zameraním na karcinóm prostaty sa po prvýkrát uskutočnila v Skalici. Odborným garantom podujatia bol primár Urologického oddelenia vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica a vedúci lekár spoločnosti AGEL pre odbor urológia MUDr. Ľubomír Uherčík, PhD.

Celý článok


Hotelové služby nemocnice vyhľadávajú klienti najmä v letných mesiacoch

6.5.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica poskytuje okrem služieb a výkonov hradených z verejného zdravotného poistenia aj služby hotelového typu. Takouto službou na vlastnú žiadosť klienta je aj hosťovský pobyt. Krátkodobá opatera na lôžkovom oddelení nemocnice je určená pre klientov, ktorí sú odkázaní na starostlivosť iných - obvykle svojej rodiny, ale ich blízki sa o nich z rôznych dôvodov nemôžu na určitý čas postarať. Personál lôžkových oddelení prevezme na dobu hosťovského pobytu túto starostlivosť o klienta na seba. Podmienky poskytovania sú dané zmluvne a služba je spoplatnená podľa platného cenníka výkonov a služieb na vlastnú žiadosť.

Celý článok


Návštevy pacientov lôžkových oddelení skalická nemocnica už povoľuje

4.5.2022

Vzhľadom na priaznivý vývoj epidemiologickej situácie vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica sa obnovujú návštevy na lôžkových oddeleniach nemocnice. Hospitalizovaných pacientov je možné navštevovať denne v čase platných návštevných hodín oddelení za dodržania stanovených podmienok. Testovanie na ochorenie COVID-19 u hospitalizovaných a ambulantných pacientov nemocnice je v plnej kompetencii ošetrujúceho lekára špecialistu.

Celý článok


Vitamín D – obyčajný vitamín alebo dôležitý hormón?

28.4.2022

Vitamín D je dôležitý pre zdravý vývoj kostí a chrupu u detí. U dospelých a seniorov sa jeho nedostatok spája najmä s problematikou osteoporózy. Je preukázaný vplyv D vitamínu na imunitný systém, svalové a nervové funkcie, tiež ochranné účinky pri zápaloch a infekciách, ako aj preventívne účinky pri takých vážnych civilizačných ochoreniach, ako sú napr. nádorové ochorenia, cukrovka, autoimunitné ochorenia, depresie alebo demencie. Svoju dôležitú úlohu preukázal vitamín D aj počas aktuálnej pandémie - v podpornej liečbe a prevencii ochorenia COVID-19. Na otázky týkajúce sa úlohy vitamínu D v organizme v rozhovore odpovedala vedúca laboratórna diagnostička oddelenia klinickej biochémie a hematológie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica RNDr. Alžbeta Hunáková, PhD.

Celý článok


Skalická nemocnica oslovila s ponukou zamestnania a brigádnickej výpomoci stredoškolákov ešte pred maturitou

26.4.2022

Už tradične, niekoľko rokov, sa snaží vedenie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica motivovať študentov Strednej zdravotníckej školy v Skalici k nadviazaniu spolupráce hneď po skončení štúdia. Spolupráca so študentmi, ktorí zo svojej povinnej praxe poznajú prostredie nemocnice a prácu na jednotlivých oddeleniach, je pre nemocnicu veľmi výhodná. Snahou vedenia je presvedčiť študentov, že sú pre nemocnicu veľmi potrební a že práca v zdravotníckom zariadení má množstvo výhod a otvorených možností aj pre začínajúcich zdravotníkov samotných.

Celý článok


So zlepšením epidemiologickej situácie vakcinačné centrum nemocnice prerušuje svoju činnosť

19.4.2022

Všetky hodnoty parametrov epidemiologického vývoja, ktoré sú sledované vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica, poukazujú na zlepšujúcu sa pandemickú situáciu. Počas sviatkov Veľkej noci bolo na urgentnom príjme nemocnice vyšetrených 231 pacientov. V nemocnici sa naplno rozbehla plánovaná operatíva. Pacienti čakajúci na otorinolaryngologické zákroky sa môžu prihlasovať telefonicky.

Celý článok


Personál v službe počas sviatkov Veľkej noci spríjemňuje atmosféru na oddelení

13.4.2022

Oddelenie vnútorného lekárstva Fakultnej nemocnice AGEL Skalica je aj pred sviatkami plné pacientov a služby sú pre personál mimoriadne náročné. Kým pre väčšinu verejnosti sú veľkonočné sviatky prísľubom stretnutí s rodinou a oddychu, pre pacientov a slúžiaci personál je to naopak čas odlúčenia od blízkych a zmeškaných tradícií. Bude to personál, kto sa pričiní o navodenie atmosféry sviatkov jari a radosti na oddeleniach nemocnice. K vytvoreniu pohody a dobrej nálady prispeje podľa možností každý svojou troškou, niekto sa postará o tradičnú veľkonočnú výzdobu, iný prinesie občerstvenie.

Celý článok


Nemocnica upravuje režim testovania počas sviatkov Veľkej noci. Epidemiologická situácia v nemocnici sa pozvoľna zlepšuje

12.4.2022

Počas blížiacich sa veľkonočných sviatkov Fakultná nemocnica AGEL Skalica upravila režim fungovania mobilného odberového miesta. V MOM, ktorá sa v nemocnici nachádza pri patológii a infektologickej ambulancii, sa bude dať počas veľkonočných sviatkov otestovať v sobotu 16. apríla v dopoludňajších hodinách. Celková pandemická situácia sa v nemocnici zlepšila. Aj v minulom týždni sa potvrdil pokles pozitivity u testovaných na COVID-19 a nižší počet nových hospitalizácií.

Celý článok


Deň zdravia v skalickej nemocnici spojil študentov SZŠ a žiakov ZŠ. Študenti SZŠ na Deň zdravia v nemocnici edukovali žiakov ZŠ

7.4.2022

Do osláv Svetového dňa zdravia, ktorý pripadá na 7. apríla, sa zapojila aj Fakultná nemocnica AGEL Skalica v spolupráci so Strednou zdravotníckou školou v Skalici. S aktivitami v starostlivosti o ochranu zdravia sa oboznámili žiaci 1. stupňa základnej školy na Vajanského ulici v Skalici. Učili sa poskytovať prvú pomoc, obväzové techniky a správnu hygienu rúk. Pri príležitosti Dňa zdravia bola vyhlásená nemocnicou aj súťaž v kreslení na tému zdravá planéta. Nechýbala prezentácia činnosti Záchrannej zdravotnej služby a ukážka vybavenia vozidla záchranky.

Celý článok


V skalickej nemocnici sa starajú o dve desiatky pacientov s koronavírusom. Hematologická starostlivosť je poskytovaná od apríla v onkologickom pavilóne

4.4.2022

Za uplynulý týždeň Fakultná nemocnica AGEL Skalica hlási mierne zlepšenie epidemiologickej situácie a pokles covid pozitívnych pacientov aj zamestnancov. Priemerná pozitivita PCR testov je na úrovni 44,8%.

Celý článok


Primár skalického Oddelenia vnútorného lekárstva: „Pandémiou vzrástli nároky na náš personál, veľké úsilie striedali pocity frustrácie“. Covid limitoval diagnostiku a liečbu ostatných závažných diagnóz

30.3.2022

Oddelenie vnútorného lekárstva Fakultnej nemocnice AGEL Skalica sa počas pandémie COVID-19 primárne venuje diagnostike a liečbe koronavírusového ochorenia, najmä liečbe pľúcnych prejavov COVID-19. Zo všetkých lôžkových oddelení práve na OVL sú lôžka najdlhšie a v najväčšom počte reprofilizované na úkor lôžok pre necovidové stavy pacientov s chronickými ochoreniami. Očakávania primára Oddelenia vnútorného lekárstva MUDr. Miroslava Červeňa v oblasti liečby týchto pacientov v najbližšom období súvisia so zlepšením epidemiologickej a personálnej situácie v nemocnici aj na oddelení ako takom.

Celý článok


Skalická nemocnica pripravuje presťahovanie hematologickej ambulancie

28.3.2022

Od apríla sa bude hematologická starostlivosť o pacientov realizovať v nových podmienkach. Pacienti Fakultnej nemocnice AGEL Skalica nájdu novú hematologickú ambulanciu od apríla v budove novej onkológie za pavilónom verejnej lekárne a pôrodnice v priestoroch bývalej onkologickej ambulancie MUDr. Adriána Nečasa. Režim hematologických vyšetrení ostáva nezmenený, ordinuje sa stredy, štvrtky a piatky. Prvé vyšetrenia v novej ambulancii budú zrealizované v stredu 6.4.

Celý článok


Epileptický záchvat môže vzniknúť aj v neepileptickom mozgu. Príčinou epilepsie môžu byť vývojová chyba mozgu, porucha prekrvenia niektorej jeho časti, ochorenie môže vzniknúť po úraze hlavy alebo infekcii

25.3.2022

Pri príležitosti Svetového dňa epilepsie, ktorý si pripomíname 26. marca, lekárka detskej neurologickej ambulancie a primárka pediatrie vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica MUDr. Erika Vávriková v rozhovore uviedla, aké sú mechanizmy vzniku a prejavy ochorenia u detí. Okrem špecifík diagnostiky a liečby epilepsie poskytla návod, ako sa zachovať v prípade, že sa človek ocitne v situácii, kedy treba poskytnúť prvú pomoc osobe s epileptickým záchvatom.

Celý článok


Skalická nemocnica sa stará o 32 covid pozitívnych pacientov

21.3.2022

Epidemiologická situácia je vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica naďalej vážna, trend poklesu hospitalizácií covid pozitívnych pacientov sa v minulom týždni nepotvrdil. Vysoký počet pacientov s koronavírusom neumožňuje v plnej miere spustenie plánovanej operatívy. Od minulého týždňa platí pre verejnosť zvýhodnená cena za antigénový test 7,99 eur. Zákaz návštev pacientov na lôžkových oddeleniach zostáva v platnosti.

Celý článok


Poznáte svoju bežnú flóru? Bakteriálny komplex má každý človek unikátny

18.3.2022

Na každom centimetri povrchu nášho tela a slizníc sa nachádza približne milión baktérií. Je to desaťkrát viac mikroorganizmov, ako máme ľudských buniek. Podobne ako je to u odtlačkov prstov, aj z hľadiska zastúpenia bežnej flóry je každý jedinec unikátom. Tento bakteriálny komplex pomáha pri trávení, stimuluje imunitu organizmu a tvorbu protilátok. Zdravému človeku neškodí, naopak, má schopnosť s ním spolupracovať tak, aby to bolo obojstranne prospešné.

Celý článok


Skalická nemocnica hlási stabilnú situáciu s koronavírusom

14.3.2022

Za uplynulý týždeň Fakultná nemocnica AGEL Skalica hlási zlepšenie pandemickej situácie a pokles covid pozitívnych pacientov aj zamestnancov. Nemocnica naplno rozbieha plánovanú operatívu, zatiaľ stále platí zákaz návštev pacientov v nemocnici. Na základe príkazu ministra zdravotníctva nemocnica od uplynulého piatku zrušila antigénové testovanie v mobilnom odberovom mieste za 5 EUR. Testovanie však bude možné aj naďalej, záujemcovia si ho však musia uhradiť.

Celý článok


Pre zistenie ochorení obličiek je dôležitá prevencia a dôvera nefrológovi. Pri narušenej funkcii obličiek sa telo dobre neprečisťuje od odpadových látok

10.3.2022

Cca 3,3 % populácie Slovenskej republiky trpí ochorením obličky a viac ako dve tretiny prípadov má na svedomí vysoký krvný tlak a cukrovka. Prevencia je zameraná na vyhľadávanie faktorov a procesov, ktoré môžu chorobu navodiť, prípadne zhoršiť, a ich včasné eliminovanie. Pacienti prichádzajú najčastejšie do nefrologickej ambulancie na odporúčanie všeobecného lekára (zvýšená hladina kreatinínu), prípadne diabetológa. Nefrológ je pri vyšetrovaní často znevýhodnený v porovnaní s inými odborníkmi, pretože obličkové choroby sa vyznačujú pomerne málo pestrým rozsahom klinických príznakov. Vďaka kvalitnejšej diagnostike sa nielen na Slovensku darí obličkové ochorenia lepšie odhaľovať. Bohaté skúsenosti s tým majú aj špecialisti vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica.

Celý článok


Skalická nemocnica sa stará o 27 covid pozitívnych pacientov

7.3.2022

Počet hospitalizácií pacientov s koronavírusovým ochorením vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica druhý týždeň klesá. Klesajúci trend má aj počet pozitívne testovaných na COVID-19. V minulom týždni bolo vo vakcinačnom centre podaných len 18 dávok vakcíny Pfizer/BioNTech a v najbližšom období sa očkuje v režime jeden deň v týždni.

Celý článok


V skalickej nemocnici sa zmenil harmonogram vakcinácie

3.3.2022

Fakultná nemocnica AGEL Skalica zaznamenala pokles pozitivity na koronavírus medzi zamestnancami. Výsledky minulotýždňového PCR testovania poukazujú na klesajúci trend vo výskyte covid ochorenia aj u testovaných. Časový harmonogram vakcinácie sa v nemocnici od 28. februára zmenil. Všetky protiepidemické opatrenia nemocnice zostávajú v platnosti, plánované výkony a operácie sú naďalej pozastavené.

Celý článok


Nový koncept má pacientom v skalickej nemocnici priniesť vyšší komfort liečby akútnej bolesti

2.3.2022

Bolesť, ako jeden z hlavných symptómov, pre ktorý pacienti vyhľadávajú odbornú pomoc, nepriaznivo vplýva na psychické a fyzické zdravie osoby. Cieľom Fakultnej nemocnice AGEL Skalica je nielen bolesť citlivo vnímať a adekvátne ju zmierňovať, ale vedieť ju predvídať a dostatočne včas utlmiť. Na to musia byť v zdravotníckom zariadení vytvorené štandardy, preškolený personál, optimalizovaná dokumentácia, čo je dlhodobý proces. Skalická nemocnica prijala zásadné kroky, aby sa tento cieľ podaril zrealizovať.

Celý článok


Počet chorých na covidových lôžkach je v skalickej nemocnici stále vysoký

21.2.2022

Pozitivita na koronavírus medzi zamestnancami posledné 2 týždne klesá. Najväčšie výpadky personálu eviduje Fakultná nemocnica AGEL Skalica na oddeleniach vnútorného lekárstva a neurológie. Počet chorých na covid lôžkach od minulého týždňa mierne stúpol. Pozitivita zistená PCR testami sa v priebehu týždňa pohybovala medzi 50 a 60 %.

Celý článok


Chorobnosť v súvislosti s variantom omikron v skalickej nemocnici mierne klesla

15.2.2022

PCR testy realizované vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica v minulom týždni odhalili 713 osôb nakazených koronavírusom a priemerná pozitivita u testovaných neklesá už druhý týždeň pod 60%. V týždni od 7. februára sa dalo očkovať o 70% menej osôb ako v rovnakom období v januári.

Celý článok


Láske sa darí aj v nemocnici

14.2.2022

23 manželských alebo partnerských párov pracuje vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica, tých manželských je viac. Zosobášený pár tvoria aj vedúca sestra na otorinolaryngologickom (ORL) oddelení Lenka Danielová a pracovník stravovacej prevádzky Pavol Daniel. Zoznámili sa pred 25 rokmi v spoločnej partii a v súčasnosti sú nielen kolegami v jednej nemocnici, ale aj rodičmi šestnásťročných dvojičiek. Kto ich pozná, vie, že ich jednanie je vždy ústretové a milé, ochotou a úsmevom nešetria. Manželský pár tvoria 11 rokov.

Celý článok


„V darovaní krvi som vždy videl hlbší zmysel, vždy ma hrial dobrý pocit pomoci a spolupatričnosti,“ hovorí rekordman, ktorý najvzácnejšiu tekutinu daroval 117-krát

10.2.2022

Pandémia COVID-19 zasiahla aj darovanie krvi. Už v prvom pandemickom roku 2020 poklesol počet darovaní krvi vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica o viac ako 300 odberov. Postupne sa ale situácia stabilizuje, v roku 2021 už nebol pokles natoľko výrazný, čoho dôkazom je aj 126 prvodarcov. Rekordmanom v oblasti darovania je pán Štefan Valovič zo Skalice, ktorý daroval krv neskutočných 117 krát.

Celý článok


Nedostatok personálu zaťažuje prevádzku nemocnice

7.2.2022

Nárast prípadov nákazy infekčnejším variantom koronavírusu komplikuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica. Nedostatok zamestnancov si vyžiadal zlučovanie a zatváranie pracovísk. Väčšina lôžkových oddelení je personálne na hranici prevádzkových možností. Pri covidových lôžkach aktuálne vypomáhajú jedna študentka 5. ročníka medicíny a jedna študentka ošetrovateľstva. Ďalšie výpadky personálu môžu ochromiť fungovanie ešte väčšieho počtu oddelení.

Celý článok


Ochota absolvovať preventívnu prehliadku každým rokom rastie

4.2.2022

4.februára si pripomíname Svetový deň boja proti rakovine. So stúpajúcim priemerným vekom obyvateľstva stúpa aj výskyt rakoviny. Pozitívom je, že účinnou prevenciou onkologických ochorení stúpa ochota ľudí absolvovať preventívne prehliadky, vďaka čomu je každý rok zachytených viac prípadov rakoviny vo včasnom štádiu. So zlepšujúcimi sa podmienkami onkologickej liečby takto rastie aj počet vyliečených pacientov. Onkologické ambulancie skalickej nemocnice evidujú ročne cca 650 nových prípadov onkologických ochorení.

Celý článok


Skalická nemocnica má za cieľ maximálne využiť financie z Plánu obnovy na svoje rozvojové projekty

3.2.2022

Pripraviť kvalitné projekty, získať čo najviac financií z Plánu obnovy a odolnosti SR a zásadne zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. To je zámer Fakultnej nemocnice AGEL Skalica v súvislosti s historickou možnosťou, kedy môže slovenské zdravotníctvo získať z európskych zdrojov cca 1,5 miliardy EUR. Spoluprácu a koordináciu krokov pre zdravotnícke zariadenia v kraji deklarovalo na tohtotýždňovom spoločnom stretnutí aj vedenie Trnavského samosprávneho kraja, pre ktoré je rozvoj zdravotníctva dlhodobo jednou z priorít.

Celý článok


V Skalici vzrástol počet pozitívnych hospitalizovaných s inými diagnózami

31.1.2022

Priemerná pozitivita PCR testov vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica sa blíži 50 %, nárast pozitivity je evidentný aj u zamestnancov. Oproti pondelku minulého týždňa je počet zamestnancov, ktorí sú pre koronavírusové ochorenie a karanténu mimo pracovný proces, takmer 9-násobne vyšší. Počet pozitívnych hospitalizovaných pacientov na covid lôžkach vzrástol na úkor iných diagnóz. Všetky protiepidemické opatrenia nemocnice zostávajú v platnosti, elektívne výkony a operácie sú naďalej pozastavené.

Celý článok


Opakovaný nápor vzoriek k vyšetreniu COVID pozitivity riešila mikrobiológia počas celého minulého roka

27.1.2022

V roku 2021 určovala vývoj v zdravotníckych zariadeniach zásadným spôsobom pandémia koronavírusového ochorenia. Na opakovaný nápor vyšetrení COVID vzoriek pri zhoršujúcej sa alebo naopak uvoľňujúcej sa epidemiologickej situácii pružne reagovalo Oddelenie klinickej mikrobiológie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. Po prekonaní koronavírusu pacienti využívali nepriamu diagnostiku COVID-19 formou stanovania hladiny špecifických protilátok a v nadväznosti na vakcináciu nemocnica zaviedla aj možnosť vyšetrenia tzv. postvakcinačných protilátok. Obrovský prínos pre priamu diagnostiku infekcie vyvolanej SARS-CoV-2 vírusom majú dva nové prístroje k expresnému vyšetreniu covid infekcie.

Celý článok


Napriek rastúcej pozitivite PCR testov zatiaľ pacienti s covidom v skalickej nemocnici nepribúdajú

24.1.2022

PCR testy realizované vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica v minulom týždni odhalili 321 osôb nakazených koronavírusom. Napriek rastúcej PCR pozitivite počet chorých na lôžkach v nemocnici mierne klesol. Omikron variant je sekvenáciou potvrdený v tejto chvíli u jedného hospitalizovaného pacienta.

Celý článok


Riaditeľ skalickej nemocnice: „Najviac ma potešila súdržnosť a nasadenie všetkých našich zamestnancov“

20.1.2022

Rok 2022 bol vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica vo všetkých ohľadoch mimoriadnym rokom. Dve vlny pandémie koronavírusu sa významnou mierou podpísali pod vysoké nasadenie zdravotníkov počas celého roka. Očakávania, že tretí „jesenný“ variant vírusu nebude natoľko agresívny a liečba necovidových stavov bude dominovať sa nepotvrdili. Naopak, SARS-CoV-2 vírus útočil ešte razantnejšie a covidové lôžka sa plnili rovnako rýchlo, ak nie rýchlejšie. Najmä v druhej polovici roka bojovali zdravotníci s únavou a vyčerpanosťou, na dno svojich fyzických aj psychických rezerv si siahli pod vplyvom dlhodobo neutíchajúcej pandémie asi všetci.

Celý článok


Covid situácia v skalickej nemocnici sa zlepšuje pozvoľna

17.1.2022

Mierne zlepšenie stavu covid hospitalizácií eviduje Fakultná nemocnica AGEL Skalica aj v týždni od 17. januára, kedy je evidentný aj pokles PCR pozitivity u testovaných osôb. Nemocnica pokračuje v očkovaní aj testovaní verejnosti.

Celý článok


Počet hospitalizácii pacientov s koronavírusom od minulého týždňa poklesol Infekčnejší variant nového koronavírusu omikron bol zaznamenaný u dvoch pacientov testovaných v Skalici

10.1.2022

Počet hospitalizácií pacientov s koronavírusovým ochorením vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica od minulého týždňa poklesol o viac ako 30%. Klesá aj počet pozitívne testovaných na COVID-19. Od tohto týždňa nemocnica posilňuje kapacity odberov na testovanie COVID-19. Zmena nastáva od 10. januára v režime antigénových odberov, ktoré sa v pondelky a piatky doobeda realizujú v budove hniezda záchrany. Prvé prípady zachyteného infekčnejšieho variantu nového koronavírusu omikron môžu situáciu v regióne zvrátiť.

Celý článok


V skalickej nemocnici sa v roku 2021 narodilo takmer 800 detí. Skalickí zdravotníci zvládli aj mimoriadne ťažké prípady

7.1.2022

Rok 2021 bol čo do pôrodnosti pre Fakultnú nemocnicu AGEL Skalica jedným z najúspešnejších. Pri 782 pôrodoch sa narodilo 788 detí. Od roku 2013 ide o najvyšší počet pôrodov v skalickej pôrodnici. Rekonštruované priestory pôrodných sál s moderným prístrojovým vybavením a nové lekárske posily v tíme gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia sú prísľubom, že aj nadchádzajúci rok bude v oblasti pôrodnej starostlivosti, ale aj diagnostiky a liečby ženských ochorení nemenej úspešný. Svedčí o tom aj narastajúci podiel rodičiek so vzdialenejších oblastí Slovenska, ktoré vyhľadali skalickú pôrodnicu na základe získaných referencií.

Celý článok


Pokles hospitalizácii počas sviatkov v skalickej nemocnici bol len prechodný. Nemocnica pokračuje v očkovaní aj neregistrovaných osôb

3.1.2022

Zlepšenie epidemiologickej situácie v nemocnici počas vianočných sviatkov sa ukázalo ako prechodné. Posledné dni roka 2021 boli vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica poznačené opätovným naplnením lôžok pre covid pacientov. V povianočnom týždni bolo počas štyroch dní podaných 138 prvých a druhých dávok a 463 tretích dávok vakcíny proti koronavírusovému ochoreniu. Pozitivita na nový koronavírus sa pohybuje v priemere okolo 30 %, pozitivita na mutáciu Omikron doposiaľ v skalickej nemocnici nebola preukázaná.

Celý článok


Lôžkové kapacity skalickej nemocnice vyčlenené k liečbe covid pacientov sú na 95% zaplnené

20.12.2021

Epidemiologická situácia vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica je naďalej kritická. PCR pozitivita na ochorenie spôsobené vírusom SARS-Cov-2 neklesá pod 40 %. Lôžka pre pacientov s novým koronavírusom sú na 95% zaplnené. Plánované výkony a hospitalizácie sú zastavené a v nemocnici naďalej platí aj zákaz návštev. Vakcinačné centrum a odberové jednotky na covid testovanie pracujú v upravenom režime.

Celý článok


V skalickej nemocnici pomáhajú zlepšiť starostlivosť o dlhodobo chorých a bezvládnych v domácom prostredí

14.12.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica sa zapojila do celoslovenského projektu na zlepšenie pripravenosti rodín na zabezpečenie starostlivosti o vážne a dlhodobo chorých. V rámci 7.ročníka verejno-prospešnej aktivity nemocnica získala 50 senior boxov, ktoré dostávajú dlhodobo ťažko chorí, bezvládni a na starostlivosť iných odkázaní pacienti pri prepúšťaní z nemocnice. Garantom a iniciátorom celého projektu je Ošetrovateľské centrum a Zariadenie sociálnych služieb Slnečný dom v Humennom, ktorý zastrešuje projekt aj organizačne. Práva vďaka nim môže skalická nemocnica podporiť zlepšenie kvality ošetrovateľskej starostlivosti v domácom prostredí.

Celý článok


Nemocnica rozširuje vakcinačné kapacity a vyzýva verejnosť na očkovanie aj bez registrácie

13.12.2021

Epidemiologická situácia vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica je naďalej mimoriadne vážna. Pozitivita PCR testov neklesá pod 40 % hranicu. Len 7% podiel prvočkovaných osôb na celkovej vakcinácii počas minulého týždňa preukazuje stále veľmi nízky záujem o očkovanie v skupine neočkovaných. Nemocnica reflektuje na výzvu Ministerstva zdravotníctva SR ohľadom zintenzívnenia očkovania a vyzýva verejnosť, aby sa v týždni mobility dalo zaočkovať čo najviac osôb prvou dávkou. Cieľom je zlepšiť podmienky liečby chorých na covid-19 v nemocnici a čo najskôr uvoľniť kapacity lôžok a zdravotníckeho personálu pre tzv. bielu necovidovú medicínu.

Celý článok


Skalická nemocnica ponúka expresné PCR vyšetrenie SARS-CoV-2 pozitivity Výsledok PCR testu je známy do 3 hodín

10.12.2021

Vďaka novému prístroju Fakultná nemocnica AGEL Skalica dokáže rýchlejšie testovať na prítomnosť koronavírusu. Výrazne urýchlená je PCR diagnostika infekcie vyvolanej SARS-CoV-2 vírusom vďaka novému analyzátoru CONVERGYS POC RT-PCR SYSTEM, ktorý umožňuje v časovom okne do 3 hodín zrealizovať vyšetrenie výteru z nosohltana, vyhodnotiť ho na prítomnosť SARS-CoV-2 a doručiť testovanému výsledky. Prístroj je primárne určený na zisťovanie pozitivity u akútnych stavov, ale zrýchlenú PCR diagnostiku teraz môžu využiť aj klienti bez odporúčania lekára - samoplatcovia. Rýchlosť, vysoká presnosť a bezpečnosť, to sú hlavné atribúty nových PCR analyzátorov.

Celý článok


Epidemiologická situácia v regióne začína byť neúnosná. Nezaočkovaní pacienti na umelej pľúcnej ventilácii pribúdajú

6.12.2021

Epidemiologická situácia vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica začína byť neúnosná. Pozitivita PCR testov prekročila v minulom týždni 40 percentnú hranicu. Za víkend bolo hospitalizovaných 12 pacientov s novým koronavírusom. Stav v nemocnici sa naďalej zhoršuje v neprospech každého ďalšieho covid pacienta, ktorý bude prijatý na nemocničné lôžko. Nemocnica vyzýva verejnosť, aby každý jednotlivec starostlivo zvažoval svoje správanie sa s ohľadom na svoje okolie a blízkych. Každé neprekrytie dýchacích ciest, každé neumytie rúk, každé zotrvanie v priestore, kde sa hromadí väčší počet ľudí, každá bez lekára liečená covid infekcia, to všetko zhoršuje epidemiologickú situáciu v regióne a následné možnosti liečby chorých na covid-19. Jediný účinný spôsob boja s pandémiou vidí nemocnica v intenzívnom očkovaní verejnosti.

Celý článok


Nestor československej medicíny, profesor Novotný: „Pokora a skromnosť by mala špeciálne platiť v medicíne“

3.12.2021

Každý pracovný deň vstane, oblečie si oblek a neodmysliteľný motýlik a smeruje pár desiatok metrov do svojej ordinácie. Aj po neuveriteľných vyše 60 rokoch praxe medicínu miluje, pomôcť pacientom najlepšie ako vie je pre neho samozrejmosťou. Medicínou žije celý svoj život a v nemocničnom areáli skutočne aj býva. Pracuje na pozícii lekára oddelenia vnútorného lekárstva, kde pôsobí aj ako mentor a konzultant. Medicína bola u neho vždy na prvom mieste a považuje ju za nepretržitú službu pre ľudí. Od ostatných lekárov skalickej nemocnice ho odlišuje aj svojský spôsob vyšetrovania pacientov a láskavý galantný prístup v duchu starej školy ku všetkým. Pán profesor MUDr. Jozef Novotný, Ph.D. (Med.), HonDSc z Fakultnej nemocnice AGEL Skalica naplnil a každým dňom stále napĺňa do bodky Hippokratovu prísahu. A nezištne pre každého pacienta pridáva osobitý humor, svojský prístup a neoceniteľnú životnú múdrosť.

Celý článok


Skalická nemocnica sa môže pochváliť novým pľúcnym ventilátorom. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny pomáha pri záchrane najkritickejších pacientov

2.12.2021

Adekvátna prístrojová podpora dýchania je nevyhnutnou súčasťou komplexnej lekárskej starostlivosti vo Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. Požiadavka na stále kvalitnejšie vybavenie oddelenia anestéziológie a intenzívnej starostlivosti (OAIM) kopíruje súčasný stav a vývoj ochorení pacientov nemocnice. Nový pľúcny ventilátor, ktorým skalická nemocnica disponuje, umožňuje zvládať ťažké stavy zlyhávania pľúc a plní potreby ventilácie aj u najkritickejších pacientov.

Celý článok


Nemocnica v Skalici je rozdelená na červenú a zelenú zónu. Pandemická situácia je naďalej kritická

30.11.2021

Krízový štáb Fakultnej nemocnice AGEL Skalica prijal ďalšie opatrenia na zvýšenie bezpečnosti pacienta. S cieľom ochrániť zdravie návštevníka a pacienta počas pobytu v nemocnici pristúpila nemocnica k tzv. zónovaniu. U pacienta s predpokladanou alebo potvrdenou pozitivitou na ochorenie covid-19 je smerovanie odlišné ako u nesuspektného alebo negatívneho. Pacient s covid-19 alebo suspektný na infekciu SARS-CoV-2 je smerovaný do červenej zóny, ktorá má samostatný vchod od garáží urgentného príjmu nemocnice. Z dôvodu mimoriadnej vyťaženosti mobilnej odberovej jednotky pri patológii nemocnica pripravuje obnovenie antigénových odberov v budove hniezda záchrany (stará vrátnica).

Celý článok


Muži, hrozí Vám rakovina prostaty? Čo môžete urobiť v rámci prevencie? Primár urológie v Skalici: „Mesačne zachytíme 2 až 5 nových prípadov“

29.11.2021

Karcinóm prostaty je v prvej trojke najčastejších onkologických diagnóz u mužov. Vyvíja sa nepozorovane, zväčša dlhšie časové obdobie. Nebolí až do chvíle, keď je stav už veľmi vážny. Tento druh rakoviny je však možné úspešne liečiť, a to tým viac, čím skôr sa karcinóm prostaty odhalí. Čo všetko je v prevencii dôležité a aký je v tejto oblasti vývoj objasnil primár Urologického oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica a vedúci lekár v odbore urológia AGEL SK a.s. MUDr. Ľubomír Uherčík, PhD.

Celý článok


Skalická nemocnica od dnešného dňa poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Výnimku tvorí onkologická, biologická liečba a dialýza

25.11.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica od dnešného dňa poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku. Znamená to úplné zastavenie plánovanej ,,bielej“ medicíny. Pre onkologických pacientov, biologickú liečbu a pacientov, ktorí navštevujú dialýzu sa nič nemení.

Celý článok


Chorobnosť na covid v okrese Skalica rastie. Situácia v skalickej nemocnici je naďalej mimoriadne vážna

22.11.2021

Situácia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica je aj naďalej mimoriadne vážna, len počas piatka a víkendu bolo prijatých na hospitalizáciu 9 pacientov. Na lôžkových oddeleniach nemocnice aktuálne poskytujú zdravotnú starostlivosť 19 pacientom s koronavírusovým ochorením, traja z nich sú napojení na UPV a všetci traja sú neočkovaní. Pretrváva zákaz návštev pacientov na lôžkových oddeleniach, do budov nemocnice sa vstupuje výhradne s FFP2 respirátorom. Povolená je prítomnosť sprevádzajúcej osoby rodičky pri pôrode aj návštevy kňazov za účelom podania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim.

Celý článok


V skalickej nemocnici narastá záujem o očkovanie prvou dávkou

17.11.2021

Epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusovým ochorením je vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica naďalej veľmi vážna. Nemocnica na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR výrazne obmedzila plánované výkony a hospitalizácie. Minulotýždňové režimové opatrenia vo vakcinačnom centre majú pozitívny dopad na plynulý priebeh očkovania. Nemocnica v uplynulých dňoch zaznamenala zvýšený záujem o vakcináciu prvou dávkou, aj keď naďalej prevažuje očkovanie treťou dávkou vakcíny proti covid-19.

Celý článok


Pandemická situácia v skalickej nemocnici sa zhoršuje. Nemocnica rozširuje očkovanie proti koronavírusu na štyri dni v týždni

8.11.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica za uplynulé dni zaznamenala zhoršenie pandemickej situácie a najmä nárast počtu pacientov s koronavírusom s najťažším priebehom ochorenia. Pozitívny je zatiaľ vývoj ohľadne zamestnancov, medzi ktorými sa vďaka vysokej zaočkovanosti koronavírus vyskytuje len výnimočne. Nemocnica upravila od tohto týždňa očkovanie, rozšírila vakcináciu na štyri dni a budú sa očkovať len registrovaní záujemcovia.

Celý článok


Výživové poradenstvo v skalickej nemocnici je určené aj verejnosti. Odborníci na výživu pripravujú až 27 druhov diét

4.11.2021

Je všeobecne známe, že správne nestavenie stravovacích návykov jednotlivca je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu a každodenného života. Napriek tomu závratnou rýchlosťou v dnešnej dobe pribúdajú pacienti s tráviacimi ťažkosťami, potravinovými intoleranciami, diabetes, DNA a obezitou. Dôležitosť stravy si často uvedomíme až nastanú prvé zdravotné problémy. Vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalici podobne ako aj v iných zdravotníckych zariadeniach je strava považovaná za súčasť liečby, preto je počas hospitalizácie výživa prispôsobená individuálnym potrebám každého jedného pacienta. Za nastavenie správnej výživy v nemocnici zodpovedá nutričný terapeut. Jeho služby ale prekračujú hranice liečebného pobytu, služby nutričnej poradne v skalickej nemocnici sú dostupné aj širokej verejnosti.

Celý článok


Epidemiologická situácia sa nezlepšuje, skalická nemocnica prešla do 3.fázy reprofilizácie

2.11.2021

Závažnosť epidemiologickej situácie v okrese Skalica nepoľavuje, práve naopak, situácia sa zhoršuje. Aj v týždni od 1. novembra je Skalica na úrovni 2. stupňa ohrozenia, nachádza sa v bordovej farbe podľa covid automatu. Fakultná nemocnica AGEL Skalica k dnešnému dňu eviduje v porovnaní s predchádzajúcim týždňom 25-percentný nárast covid pozitívnych hospitalizovaných pacientov. Na pokyn štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva SR prešla skalická nemocnica do 3.fázy reprofilizácie a počet lôžok s napojením na UPV v tejto súvislosti vzrástol o dve.

Celý článok


Skalická nemocnica otvorí novú proktologickú ambulanciu Bude sa venovať proktochirurgickej liečbe hemoroidov

29.10.2021

Ochorenia konečníka a ich liečba je predmetom záujmu lekára – proktológa. Proktologická ambulancia sa otvára vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica v stredu 10. novembra a bude zameraná na chirurgickú liečbu ochorení konečníka. Riešeniu intímnych problémov typu hemoroidy, análne svrbenie, análne trhliny a rektálne polypy predchádza vždy konzultácia v proktologickej ambulancii, na ktorú sa treba objednať.

Celý článok


211025 Operácie

25.10.2021

Akútne aj plánované operačné výkony sa realizujú vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica priebežne. V drvivej väčšine zvládli chirurgické odbory nemocnice už všetky odložené operácie. Nemocnica vstúpila do druhej fázy reprofilizácie, na základe čoho sa navýšili počty reprofilzovaných lôžok. Personál nemocnice sa začal očkovať treťou dávkou vakcíny na covid-19.

Celý článok


Skalická nemocnica má nový utrazvukový prístroj. Novú úroveň sonografického vyšetrenia vyskúšalo v Skalici prvých 370 pacientov

22.10.2021

Nový ultrazvukový prístroj na Rádiologickom oddelení Fakultnej nemocnice AGEL Skalica predstavuje významné zvýšenie úrovne diagnostiky pre pacientov v regióne. Prvých 370 vyšetrení sa podarilo zrealizovať u pacientov v počiatočných týždňoch užívania nového prístroja. Sonografické vyšetrenie je zamerané najmä na vyšetrenia brušných orgánov, prsníkov, Dopplerovské vyšetrenie ciev, vyšetrenie krku, lymfatických uzlín, pohybového aparátu, dostupných ložiskových lézií v koži a podkoží.

Celý článok


Imunokompromitované osoby dostávajú v Skalici tretiu dávku vakcíny

19.10.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica začlaa s očkovaním treťou dávky vakcíny proti koronavírusu. Zatiaľ sa to týka len imunokompromitovaných pacientov. Okres Skalica je zaradený naďalej do I. stupňa ostražitosti. Podmienky vstupu a zotrvania v priestoroch nemocnice zostávajú zachované. Pretrváva zákaz návštev pacientov na lôžkových oddeleniach, ale prítomnosť sprevádzajúcej osoby rodičky pri pôrode nie je zákazom obmedzená. Povolené sú aj návštevy kňazov za účelom podania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim. U pacienta sa môže návšteva zdržať maximálne 15 minút. Do budov nemocnice sa vstupuje výhradne s FFP2 respirátorom.

Celý článok


Pediatrička skalickej nemocnice apeluje na rodičov detí „Dôležitý je pohyb detí a zdravý životný štýl“

8.10.2021

V posledných rokoch sa veľmi zmenil životný štýl mnohých detí. Z ihrísk sa presunuli do detských izieb k počítačom a mobilným telefónom, znížila sa ich pohybová aktivita na minimum, dokonca aj cesta do školy je viac jazdou ako chôdzou. To sa odzrkadľuje na zdraví detí, najmä v náraste obezity. Nielen s ochoreniami dýchacích ciest a následkami obezity na zdraví navštevujú deti Všeobecnú ambulanciu pre deti a dorast vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica. Ambulancia funguje v pavilóne pediatrie a pôrodnice od júna tohto roka v režime 5 dní v týždni a pacienti sú vybavovaní po predchádzajúcom objednaní.

Celý článok


Skalická nemocnica oslavuje 80 rokov od svojho založenia

28.9.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica si v tomto roku pripomína významné výročie. V roku 1941 bola vložená zakladajúca listina novej nemocnice do základného kameňa. Pred 80 rokmi sa takto začala písať v regióne história poskytovania zdravotnej starostlivosti pod hlavičkou nemocnice. Zdravotnícke zariadenie v čase svojho vzniku spĺňalo nároky na nemocničnú starostlivosť. Hlásili sa vykonané zákroky (spôsob liečby), nemocnica mala potrebné laboratórne zariadenie, prístrojové vybavenie a aj dostatočný počet odborného, kvalifikovaného personálu. Počas celej svojej histórie sa Fakultná nemocnica AGEL Skalica snaží chrániť zdravie svojich pacientov a poskytovať úľavu od bolesti všetkým, ktorí to potrebujú.

Celý článok


Hospitalizovaných pacientov skalickej nemocnice identifikujú prostredníctvom náramkov

22.9.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica má za cieľ poskytovať nielen kvalitnú, ale aj bezpečnú zdravotnú starostlivosť. Jedným z predpokladov poskytovania bezpečnej zdravotnej starostlivosti je správna identifikácia každého pacienta. K naplneniu tohto cieľa využíva nemocnica u hospitalizovaných pacientov identifikačné náramky, s použitím ktorých je totožnosť pacienta pred každým podaním lieku a každým výkonom personálom overiteľná.

Celý článok


Pri intoxikácii amoniakom v Skalici zasahovali obe posádky záchrannej zdravotnej služby skalickej nemocnice

17.9.2021

Celkovo sedem pacientov s ľahkými príznakmi otravy amoniakom ošetrili vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica v utorok vo večerných hodinách. Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby v Trnave reagovalo na tiesňový hovor z výrobnej spoločnosti v Skalici a vyslalo na miesto nehody záchranárov.

Celý článok


V skalickej nemocnici platí oddnes zákaz návštev

13.9.2021

Okres Skalica je zaradený od 13. septembra do I. stupňa ostražitosti. Ochorenie COVID -19 postihuje aktuálne najmä mladšie vekové skupiny, ktoré šíria infekciu v domácom, ale aj v komunitnom prostredí. Z uvedeného dôvodu je potrebné, aby zamestnanci nemocnice aj pacienti hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica boli chránení pred zanesením infekcie COVID-19 do zdravotníckeho zaradenia. Preto sú návštevy sú vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica zakázané s platnosťou od pondelka 13. septembra. Do budov je možné vstupovať len s FFP2 respirátorom.

Celý článok


Svetový deň prvej pomoci – naše poďakovanie patrí všetkým záchranárom Dlhoročný záchranár: Na„jťažšie je oznámiť príbuzným, že už nie je možné zvrátiť definitívny koniec“

10.9.2021

Záchrana života. Dve slová, ktoré znamenajú asi najvyššiu hodnotu. Dve slová, ktoré sa veľmi ľahko vyslovia, ale ťažko zrealizujú obzvlášť v rozhodujúcich životných situáciách, kedy ide doslova o sekundy. Všetci tí, ktorí si záchranu života vybrali za svoje celoživotné poslanie záchranu života berú ako bežnú súčasť svojej každodennej práce. My ostatní im môžeme len a len ďakovať a veriť, že vždy a za každých okolností sa k nám, v prípade, že ich budeme potrebovať, dostanú včas. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, aj záchranári sú citliví a empatickí ľudia so zaujímavými životnými príbehmi. V sobotu je Svetový deň prvej pomoci a my všetci máme možnosť našim záchranárom za ich obetavú prácu a nasadenie úprimne poďakovať. Zástupca primára Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a vedúci lekár Záchrannej zdravotnej služby Fakultnej nemocnice AGEL Skalica MUDr. Vladimír Šteflík nám zákulisie záchranárstva prezradil v rozhovore.

Celý článok


Skalická nemocnica bude zabezpečovať zdravotnú službu počas návštevy pápeža Františka I. v Šastíne-Štrážoch

7.9.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica sa pripravuje na zabezpečenie služieb zdravotnej starostlivosti a ochrany zdravia návštevníkov na hromadnej akcii v Šaštíne-Strážoch počas návštevy pápeža Františka I. na Slovensku. Znamená to kontrolu a aktualizáciu traumatologického plánu, poskytnutie sanitiek záchrannej služby a predovšetkým posilnenie služieb zdravotníkov tak v mieste konania návštevy, ako aj v nemocnici.

Celý článok


Zamestnanci nemocníc siete AGEL podporili finančne kolegyňu zo Skalice, ktorej hurikán vzal domov. Dobrovoľná finančná zbierka pre Janku Havlíkovú

2.9.2021

Tragédie si nevyberajú, koho postihnú. Jednou z obetí hurikánu, ktorý v závere júna postihol Moravu, je aj dlhoročná zdravotníčka z Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. Z minúty na minútu, nečakane a bez prípravy sa jej rodine zmenil život a z toho doterajšieho nezostalo vôbec nič. V takýchto situáciách sa ukáže sila ľudskosti a pomoci. Prostredníctvom NADÁCIE AGEL bola v zdravotníckych zariadeniach nemocničnej siete AGEL vyhlásená dobrovoľná finančná zbierka pre kolegyňu a kamarátku Janku Havlíkovú – sestričku z Urologickej ambulancie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica, ktorú tornádo pripravilo o domov.

Celý článok


Skalická nemocnica komunikuje s verejnosťou cez novú webovú stránku www.nemocnicaskalica.agel.sk

25.8.2021

Vyše 110.000 obyvateľov spádovej oblasti Fakultnej nemocnice AGEL Skalica, čo sú okresy Skalica, Senica a čiastočne i Myjava a Malacky, ale i ďalší záujemcovia môžu využívať novú internetovú stránku nemocnice. Koncepcia webového portálu je jednotná pre všetky zdravotnícke zariadenia nemocničnej siete AGEL. Responzivita zaručuje dobrú čitateľnosť obsahu webu na dostupných elektronických zariadeniach ako sú smartfóny, mobily, notebooky, netbooky či tablety. Prioritou stránky je šetriť čas používateľa.

Celý článok


Skalická nemocnica je pripravená na tretiu vlnu pandémie. Rozširujeme otváracie hodiny mobilného odberového miesta

24.8.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica využila letné mesiace na dôslednú prípravu na prípadnú tretiu vlnu pandémie. Priaznivá pandemická situácia umožnila, aby si zdravotníci z časti aj oddýchli a vybrali si dovolenky, ktoré počas prvej a druhej vlny pandémie kvôli ich permanentnému nasadeniu nemohli čerpať. Nemocnica má pripravený pandemický plán, kontrolou prešli technické a technologické zariadenia. V zmysle príkazu ministra zdravotníctva už nemocnica poskytuje od tohto týždňa aj možnosť verejnosti dať sa otestovať nielen komerčnými PCR testami, ale aj antigénovými testami.

Celý článok


V skalickej pôrodnici privítali tento týždeň 500. bábätko v roku

20.8.2021

V pôrodnici Fakultnej nemocnice AGEL Skalica uzrie denné svetlo po prvýkrát v živote viac ako 750 novorodeniatok ročne. Tento týždeň sa v skalickej pôrodnici narodilo 500. dieťatko v tomto roku a je ním chlapec Július. V prevej päťstovke vedú chlapci nad dievčatami v pomere 282 ku 218.

Celý článok


V letnom období rieši otorinolaryngológ v skalickej nemocnici najčastejšie zápaly vonkajšieho zvukovodu

19.8.2021

Návšteva lekára s odbornosťou v odbore otorinolaryngológia (ORL) súvisí zväčša s ťažkosťami v oblasti nosa a uší, a to najčastejšie u detí. Deti a dorast tvoria až 80% pacientov Ušno-nosovo-krčnej ambulancie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. Okrem nosových a krčných mandlí, krivej nosovej priehradky alebo nosových polypov rieši otorinolaryngológ aj alergické nádchy alebo problémy s chrápaním.

Celý článok


V skalickej nemocnici môžu dobrovoľníci darovať najvzácnejšiu tekutinu dvakrát týždenne

13.8.2021

Krv je v zdravotníctve najvzácnejšou tekutinou a aj napriek tomu, že momentálne majú vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica potrebné zásoby, lekári a zdravotníci sa zhodujú – nikdy jej nie je dosť. Preto je umožnené dobrovoľníkom darovať krv dva razy za týždeň.

Celý článok


Študent Denis prišiel do skalickej nemocnice pomáhať počas epidémie a zostal dodnes „Práca v nemocnici mi dala rôzne príležitosti si teóriu vyskúšať, vidieť na vlastné oči a hlavne zažiť“

6.8.2021

Denis Jánošík, 19-ročný študent Strednej zdravotníckej školy v Skalici, pochádza z malebnej dedinky Radimov. Do Fakultnej nemocnice AGEL Skalica prišiel pomáhať minulý rok, keď nemocnica potrebovala každú ruku a aj po uvoľnení situácie sa rozhodol v tejto práci popri škole pokračovať. Čo je jeho motiváciou, aké sú jeho zážitky a ako sa mu v nemocnici páči?

Celý článok


Svetový týždeň podpory dojčenia. Materské mlieko je „elixírom múdrosti“

4.8.2021

Prečo je dojčenie pre dieťa tak dôležité a čo ovplyvňuje nástup laktácie? Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia odpovedá na najčastejšie otázky vedúca sestra Novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica Mgr. Mária Srholcová.

Celý článok


Riaditeľ skalickej nemocnice hodnotí prvý polrok 2021

21.7.2021

„Pandémia preverila naše schopnosti a odbúrala všetky očakávania“

Celý článok


Mesto Skalica si uctilo zdravotníkov skalickej nemocnice Slávnostný zápis do Pamätnej knihy mesta

20.7.2021

Prácu lekárov a zdravotných sestier si mesto Skalica váži a ako poďakovanie za ich profesionalitu, zodpovednosť, veľkú dávku trpezlivosti a ľudský prístup sa ich rozhodlo oceniť. Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo stretnutie zdravotníkov s primátorkou mesta Annou Miernou a jej zástupkyňou Veronikou Buc na radnici a slávnostný zápis vybraných zdravotníkov z Fakultnej nemocnice AGEL Skalica do Pamätnej knihy mesta Skalica.

Celý článok


Skalická nemocnica má nové oficiálne meno Fakultná nemocnica AGEL Skalica a.s.

12.7.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica bola premenovaná. Od 6. júla 2021 používa nový oficiálny názov Fakultná nemocnica AGEL Skalica a.s. Zmena názvu spoločnosti je prirodzeným krokom v slede udalostí, ktoré sú prijímané v nadväznosti na zmenu vlastníka nemocnice. Novou akvizíciou spoločnosti AGEL SK je skalická nemocnica od decembra minulého roka.

Celý článok


Výbavička pre anonymne odložené bábätká v projekte Hniezdo záchrany

9.7.2021

Nie všetky detičky dostanú do vienka rodičov, ktorí im môžu a vedia dať potrebné zázemie a lásku do života. Práve na odložené deti je zacielený projekt Hniezdo záchrany a aktuálna dobročinná aktivita občianskeho združenia Šanca pre nechcených. Fakultná nemocnica AGEL Skalica dostala darom od občianskeho združenia všetko potrebné pre úspešný štart anonymne odložených detí do života. Nákup výbavičiek bol financovaný z výťažku predaja knihy Šťastné náhody prostredníctvom Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR.

Celý článok


Nový laserový prístroj používajú v skalickej nemocnici na rozbíjanie močových kameňov. Jedinečná prístrojová technika bola financovaná s podporou EÚ fondov

2.7.2021

Novú endoskopickú metódu na princípe lasera využívajú urológovia k rozbíjaniu močových kamienkov. Laserový lúč je dostatočne silný, aby vypálil otvor v oceľovej platni a zároveň dostatočne jemný, aby nepoškodil ani tie najjemnejšie vnútorné štruktúry a tkanivá orgánov pri operačných výkonoch. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, sa používa nový laserový prístroj v operatíve už od apríla tohto roka.

Celý článok


Skalická nemocnica získala ďalší moderný diagnostický prístroj na liečbu cievnych mozgových príhod

29.6.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, dlhodobo dosahuje vynikajúce výsledky pri liečbe náhlych cievnych mozgových príhod (CMP). Je to vďaka skvelému tímu odborníkov a najmodernejšiemu vybaveniu. Poslednou novinkou, ktorá lekárom významne pomáha pri diagnostike CMP, je moderný agregometer, ktorý slúži na okamžité stanovenie účinnosti antiagregačnej liečby. Nemocnica ho získala vďaka podpore neziskovej organizácie Zdravie pre Záhorie a Nadácii EPH.

Celý článok


Skalická nemocnica je pripravená pomôcť po tragédii na Morave

25.6.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, je pripravená pomôcť pri záchrane a liečbe ľudí z Moravy, postihnutých katastrofálnym tornádom. Bezprostredne po udalosti vedenie nemocnice ponúklo v najviac zasiahnutých oblastiach pomoc vo forme okamžitého nasadenia jednotiek záchrannej služby, nemocnica vyčlenila aj kapacity na prijatie zranených.

Celý článok


Operačná liečba chirurgických pacientov skalickej nemocnice je s použitím novej laparoskopickej veže bezpečnejšia. Unikátna prístrojová technika bola financovaná s podporou EU fondov

18.6.2021

Novú laparoskopickú vežu využívajú pri chirurgických operačných výkonoch vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, už od apríla. Špeciálna optika umožňuje operatérom sústrediť sa na všetky potrebné detaily, čím sa významne zvyšuje bezpečnosť operácií. Obnova zdravotníckej techniky je súčasťou zvyšovania úrovne operatívy. Nemocnica získala laparoskopický prístroj s dvoma monitormi a kamerovou jednotkou od výrobcu CARL STORZ s väčšinovou podporou eurofondov.

Celý článok


Skalická nemocnica už podala 20 000 dávku vakcíny proti koronavírusu

15.6.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, prekonala v rámci vakcinácie proti koronavírusu dôležitý medzník. V utorok dopoludnia skalickí zdravotníci podali už 20 000 dávku vakcíny Pfizer/Biontech registrovanému záujemcovi. Nemocnica sa stala vakcinačným centrom ako jedna z prvých na Slovensku už od 7. januára 2021 a výrazne tak prispieva k preočkovaniu populácie v regióne a eliminácii možnej tretej vlny pandémie

Celý článok


Skalická nemocnica rozšírila svoj vozový park o tri sanitky

12.6.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, zakúpila tri nové sanitné vozidlá. Zo spoľahlivej, komfortnej a bezpečnej jazdy v nových vozidlách budú profitovať posádky vozidiel aj prevážaní pacienti.

Celý článok


U detí môžu po prekonaní koronavírusu nastať zdravotné ťažkosti Trvať môžu aj 12 týždňov

3.6.2021

Pandémia koronavírusu, ktorá nás sužovala viac ako rok, je pomaly na ústupe, na rad však prichádzajú zdravotné ťažkosti, ktoré nastávajú po prekonaní tohto ochorenia. Ako ochorenie COVID-19 pôsobilo na deti a aké problémy môžu najmenší mať aj mesiace od infikovania, sme sa spýtali primárky Pediatrického a neonatologického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica MUDr. Eriky Vávrikovej.

Celý článok


Všeobecná ambulancia pre deti a dorast v nemocnici prijíma nových pacientov

1.6.2021

Všeobecná ambulancia pre deti a dorast sa otvorila vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, symbolicky na Deň detí, 1. júna 2021. Výhodou ambulancie je, že bude fungovať pod vedením skúsenej pediatričky MUDr. Emílie Rakovej, ktorá má dlhoročnú prax pri vyšetrovaní detí v Detskom domove v Skalici. Ďalšou výhodou je, že ambulancia sa nachádza v areáli nemocnice priamo v budove pediatrie a pôrodnice, kde sú aj ostatné odborné ambulancie pre deti. Toho času prijíma nová ambulancia prvých pacientov.

Celý článok


Skalická nemocnica otvorila nový Onkologický pavilón. Investíciu za takmer 950 tisíc EUR spolufinancovala Európska únia

27.5.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL po mesiacoch rekonštrukcie dnes slávnostne otvorila úplne nový Onkologický pavilón. Investícia za takmer 950 tisíc EUR, ktorá sa realizovala s finančnou podporou EÚ, v nemocnici významne zvýši kvalitu a rozsah služieb poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov s onkologickými diagnózami. Súčasťou oddelenia je aj nové moderné prístrojové vybavenie, nábytok, lôžka a zdravotnícke zariadenie. Nové oddelenie vysvätil kaplán Matej Baláži zo skalickej farnosti sv. Michala Archanjela.

Celý článok


Covidová situácia v skalickej nemocnici je stabilizovaná

25.5.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, očkuje registrovaných záujemcov o vakcináciu proti ochoreniu covid-19 v tzv. kláštornej časti nemocnice. Po minulotýždňovom navýšení kapacity vakcinácie je počet zaočkovaných v minulom týždni 1323. Pandemická situácia v nemocnici zostáva aj po ďalšom týždni stabilizovaná, nemocnica eviduje 12 covid pozitívnych pacientov na reprofilizovaných lôžkach, žiadny pacient nevyžaduje riadené dýchanie s podporou umelej pľúcnej ventilácie.

Celý článok


Umelá pľúcna ventilácia dáva pacientom možnosť zvládnuť kritické obdobie ochorenia COVID-19

21.5.2021

Pandémia koronavírusu naučila aj laikov nové odborné medicínske pojmy. V čase najhoršej vlny epidémie sa často skloňoval termín umelá pľúcna ventilácia, ktorá je existenčne dôležitou pri záchrane pacientov s ťažkým priebehom koronavírusu. Čo si však pod tým môžeme ako laici predstaviť? Kedy lekári k tejto podpore pľúc pristupujú a čo všetko to obnáša, sme sa spýtali primára Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica MUDr. Rastislava Sabanoša.

Celý článok


Skalická nemocnica presťahovala vakcinačné centrum do nových priestorov

17.5.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, očkuje registrovaných záujemcov v nových priestoroch. Vzhľadom na dokončovacie práce na novom onkologickom stacionári bolo očkovacie centrum preložené do tzv. kláštornej časti nemocnice a zvyšuje sa denný počet registrovaných očkovancov na 300. Pandemická situácia v nemocnici aj po ďalšom týždni zostáva stabilizovaná, nepribúdajú ani covid pozitívni pacienti ani zamestnanci.

Celý článok


Skalická nemocnica od pondelka povoľuje návštevy pacientov po splnení kritérií

14.5.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, sa pripravuje na zásadnú zmenu režimu. Po dlhých mesiacoch bude možné od budúceho týždňa navštíviť v nemocnici pacientov. Každý príbuzný však bude musieť dodržať prísne pravidlá aj časový harmonogram. Je to vďaka zlepšeniu pandemickej situácie a novému usmerneniu Ministerstva zdravotníctva SR.

Celý článok


Povӓdnuté brucho môže ukrývať funkčný problém Správne cvičenie a liečba pri diastáze

12.5.2021

Nefunkčné brušné svalstvo môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Diastáza je obvykle spájaná s tehotenstvom a popôrodným stavom. V mnohých prípadoch tomu ale tak nie je. Diastáza sa týka oboch pohlaví, športovcov, detí a širokej škály ťažkostí. Môže spôsobiť únik moču, problematické trávenie, bolesti chrbtice, pruh a iné ťažkosti. Spoločným liekom na uvedený druh ťažkostí je cvičenie. Spevnenie brušných svalov a svalov hlbokého stabilizačného systému cvičením vedie k spevneniu stredu tela a správnej stabilite. Fyzioterapiu diastázy podstupujú vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL klienti najprv jednotlivo, neskôr v skupinách.

Celý článok


Skalická nemocnica navyšuje denné kapacity očkovania až na 300 ľudí

10.5.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, aj po ďalšom týždni hodnotí vývoj pandemickej situácie ako stabilný. Opäť mierne klesol počet covid pozitívnych pacientov aj zamestnancov. Zvyšuje sa počet plánovaných operácií a od dnešného dňa aj denný počet vakcinovaných.

Celý článok


V skalickej pôrodnici zavinujú bábätká moderne, ale v duchu skúsenosti starých mám a tradícií

5.5.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica ponúka maminkám moderné zavinovacie perinky. Získala ich darom od bývalej sociálnej pracovníčky nemocnice pani Mgr. Veroniky Buc, PhD. Zavinutie v perinke navodzuje u dieťatka pocit bezpečia a pomáha mu lepšie sa adaptovať na prostredie mimo maternice. Perinky slúžia najmä na upokojenie dieťatka.

Celý článok


Skalická nemocnica za štyri mesiace liečila takmer 450 pacientov s koronavírusom

3.5.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, za štyri mesiace roku 2021 hospitalizovala a liečila takmer 450 pacientov s diagnózou covid-19. Za uplynulý týždeň počet pacientov aj zamestnancov s koronavírusom mierne stúpol, nemocnica vykonala takmer tisíc očkovaní.

Celý článok


Mladý muž zo Senice sa ocitol kvôli koronavírusu na hranici života a smrti Hoci mal len 5% nádej na prežitie, skalickí lekári ho zachránili

29.4.2021

Desiatky tisíc príbehov pacientov s koronavírusom, individuálne osudy, väčšie či menšie úspechy medicíny, ale aj nečakané tragické konce s pocitom bezmocnosti. To všetko priniesla pandémia do rodín a nemocníc. Príbeh 35-ročného Iosifa Ioana Hilgertha zo Senice dokazuje, ako sa aj mladý a zdatný muž ocitol kvôli covidu na hranici života a smrti s ťažkým zápalom pľúc a covidom. A tiež obrovské úsilie lekárov skalickej nemocnice, ktorí o jeho život bojovali celé týždne. Dnes všetci s úľavou vedia, že koniec tohto príbehu je šťastný.

Celý článok


Skalická nemocnica naďalej potvrdzuje zlepšenú pandemickú situáciu

26.4.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, aj po ďalšom týždni potvrdzuje zlepšujúcu sa pandemickú situáciu, takže obavy, aký bude vývoj 10 až 14 dní po Veľkej noci sa nepotvrdili. Klesá počet pacientov aj zamestnancov s koronavírusom, naopak v nemocnici sa intenzívnejšie rozbieha plánovaná operatíva. V popredí záujmu je stále očkovanie a testovanie, nemocnica zaznamenala zvýšený záujem o testovanie zo slín.

Celý článok


Pre skalickú pôrodnicu je pandémia obrovskou výzvou a skúškou. Všetky bábätká covid pozitívnych rodičiek sa narodili zdravé

23.4.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou, člen skupiny AGEL, má najťažšie pandemické obdobie s najväčšou pravdepodobnosťou už za sebou. Okrem bežných covidových pacientov museli zdravotníci v Skalici riešiť aj osobitnú skupinu pacientov s koronavírusom – budúce mamičky a rodičky. Špecifický prístup, špecifická situácia, keď sa radosť z očakávania bábätka spája s obavou, či to zvládne matka a ako sa jej diagnóza podpíše na dieťatku bola obrovskou výzvou aj pre skúsených zdravotníkov z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Čo všetko táto epocha priniesla opísal v rozhovore primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia skalickej nemocnice MUDr. Peter Budinský.

Celý článok


Vyššia bezpečnosť pre pacientov aj zamestnancov nemocnice. NADÁCIA AGEL financovala nákup chladničky s mrazničkou

21.4.2021

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, získalo od NADÁCIE AGEL novú chladničku. O podporu požiadala nemocnica NADÁCIU s cieľom zlepšiť podmienky starostlivosti o najťažšie stavy covid pacientov hospitalizovaných v nemocnici.

Celý článok


Pozitívne správy zo skalickej nemocnice – ďalší pokles covid pozitívnych pacientov aj zamestnancov

19.4.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL sa po mesiacoch boja s koronavírusom a extrémnej záťaži pre zdravotníkov postupne vracia do štandardného režimu. Covidové lôžka sú naplnené už len na štvrtinu, nemocnica v prípade ďalšieho pozitívneho vývoja pripravuje reprofilizáciu urologického oddelenia späť na bielu zónu. Aj v tejto nemocnici však registrujú nárast ťažkých necovidových stavov.

Celý článok


Koniec nepríjemnému testovaniu. Skalická nemocnica ponúka šetrné PCR testy zo slín

14.4.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, prichádza s novinkou v testovaní ochorenia COVID-19. Od dnešného dňa si záujemcovia môžu overiť, či sú pozitívni na SARS CoV-2 a to prostredníctvom RT-PCR testu zo slín.

Celý článok


Skalická nemocnica opätovne získala certifikát kvality ISO 9001:2016

13.4.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica v rámci zvyšovania kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti dosiahla ďalší významný cieľ. Opätovne sa jej podarilo získať certifikát kvality ISO 9001:2016. Na najbližšie tri roky má potvrdené čierne na bielom, že splnila prísne požiadavky na zabezpečenie kvality poskytovaných služieb podľa najvyšších noriem.

Celý článok


Skalická nemocnica hlási výrazný pokles pacientov v koronavírusom

12.4.2021

Zdá sa, že pandémia koronavírusu je na ústupe. Potvrdzujú to aj aktuálne čísla covidových pacientov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Skalici. Oproti minulému týždňu sa situácia výrazne zlepšila, kleslo aj percento pozitívnych výsledkov u ľudí, ktorí absolvovali PCR testovanie. Nemocnica aktívne testuje II. dávkou vakcíny senior centrá prostredníctvom svojho výjazdového tímu.

Celý článok


Skalická nemocnica rozdáva pacientom seniorom „balíčky pohody“

9.4.2021

Pacient seniori vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, dostávajú pri ukončení dlhodobej hospitalizácie tzv. balíčky pohody. Ide o starostlivo namiešanú zmes úžitku, ochrany, pohody a potešenia, ktorú pre nich pripravila NADÁCIA AGEL.

Celý článok


Skalická nemocnica hlási minimálny počet covid pozitívnych zamestnancov, počet pacientov s koronavírusom nestúpa

6.4.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica hlási stabilnú situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu. Potešujúcou správou je, že ani počas sviatkov nezaznamenali výrazný nárast či príjem covid pozitívnych pacientov. Pozitivita pri vykonaných PCR testoch sa však stále pohybuje na úrovni okolo 30%.

Celý článok


Pandemická situácia v skalickej nemocnici sa mierne zlepšuje, ubudlo pacientov aj zdravotníkov s koronavírusom

29.3.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica za posledné dni zaznamenala mierne zlepšenie pandemickej situácie. Prejavilo sa to v poklese počtu pacientov s koronavírusom, ako aj zamestnancov nemocnice. Všetci veria, že tento pozitívny trend už bude trvalý, napriek tomu v nemocnici stále platia prísne protidepidemické opatrenia a zákaz návštev pacientov.

Celý článok


Pandemická situácia v skalickej nemocnici je stále vážna, pozitívne je nízke číslo zamestnancov s koronavírusom

22.3.2021

Všeobecné mierne zlepšenie celoslovenskej pandemickej situácie sa zatiaľ výraznejšie neprejavilo vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica. Covidové oddelenie so 44 reprofilizovanými lôžkami je stále takmer na 100% vyťažené, lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú permantne obsadené. Pozitívny je fakt, že nemocnica má relatívne málo zdravotníkov s koronavírusom, čo je už pozitívny efekt očkovania.

Celý článok


Vyšší štandard starostlivosti o závažné stavy pacientov s koronavírusom. Finančný dar spoločnosti Schaeffler Skalica na nákup prístrojového vybavenia a zdravotníckych pomôcok

16.3.2021

S cieľom zlepšiť podmienky starostlivosti najmä o závažné prípady pacientov s koronavírusovým ochorením sa Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica obrátila so žiadosťou o pomoc na spoločnosť Schaeffler Skalica. Táto ukázala srdce a podala pomocnú ruku nemocnici v náročnej epidemiologickej situácii, ktorá výrazne a dlhodobo zaťažuje zdravie pacientov a súčasne kladie zvýšené nároky na personál nemocnice.

Celý článok


Skalická nemocnica sprístupnila prieskum spokojnosti hospitalizovaných pacientov aj online formou

11.3.2021

Získavanie spätnej väzby od pacientov je pre Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, dôležitým nástrojom pri hodnotení kvality poskytovaných služieb. Donedávna sa realizoval prieskum hodnotenia spokojnosti pacientov výlučne v papierovej forme. Pacienti dostávali dotazníky pri ukončení hospitalizácie do rúk a vypĺňali ich ešte na oddelení. Táto možnosť ostáva aj naďalej, ale prednostne bude realizovaný prieskum spokojnosti online. Podmienkou je mailová adresa pacienta alebo jeho príbuzného.

Celý článok


Spotreba kyslíka v skalickej nemocnici rastie

3.3.2021

Spotreba kyslíka vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Skalici počas pandémie koronavírusu výrazne vzrástla. Spotreba je sledovaná telemetricky a zásoby sú dopĺňané automaticky pri poklese zásob o 20%. Týmto spôsobom je zabezpečená bezproblémová dodávka kyslíka pre väčšinu pacientov nemocnice.

Celý článok


V skalickej nemocnici darovali krv prví darcovia, ktorí absolvovali vakcináciu proti koronavírusu

26.2.2021

Záujem o darovanie krvi vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica neustal ani počas pandemickej situácie. Darcovia krvi sú naďalej vyzývaní k dodržiavaniu protiepidemiologických opatrení. Na odber sa musia jednotlivo objednávať a negatívny výsledok antigénového testu je stále podmienkou odberu. Novinkou je odber krvi po vakcinácii. Tento týždeň navštívili transfuziologické pracovisko skalickej nemocnice prví darcovia po vakcinácii.

Celý článok


Aktuálna situácia v skalickej nemocnici: pribúda mladších pacientov s ťažkým priebehom koronavírusu

22.2.2021

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny AGEL, pandemickú situáciu zatiaľ zvláda vďaka nasadeniu všetkých síl a prostriedkov, ako aj vďaka organizačným opatreniam, ktoré prijala. V posledných dňoch nemocnica zaznamenala veľmi ťažký priebeh koronavírusu u mladších ročníkov, čo je nová skutočnosť. Potvrdzuje sa, že aj tu zohráva svoju rolu britská mutácia koronavírusu.

Celý článok


Posádky skalickej záchrannej zdravotnej služby zasahovali vlani viac ako 3 tisíc krát

18.2.2021

Prednemocničnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť zabezpečujú vo Fakultnej nemocnici s Poliklinikou Skalica dve posádky záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Rýchla lekárska pomoc (RLP) má stanovisko v Skalici a Rýchla záchranná pomoc v Brodskom. Ambulancie ZZS FNsP Skalica ročne poskytnú pomoc v tiesni vo viac ako 3 tisíc prípadoch. Za vynikajúce výsledky vo sfére poskytovania zdravotnej starostlivosti získal kolektív skalických záchranárov v roku 2019 Cenu mesta Skalica.

Celý článok


Nový systém fixácie pri liečbe zlomenín používa od januára ortopedické oddelenie skalickej nemocnice

10.2.2021

Ortopedické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, začalo v tomto roku používať pri liečbe zlomenín horného konca stehennej kosti nový systém fixácie Femoral neck system (FNS). Výhoda tohto implantátu je v zachovaní pôvodného kĺbu, čo je žiadúce najmä u mladších pacientov. Ide o výrazne šetrnejší spôsob operačnej techniky. Podľa informácii dodávateľa je Ortopedické oddelenie v Skalici prvým pracoviskom na Slovensku, ktoré uvedený systém využíva.

Celý článok