Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
nsi@careservices.sk

O nemocnici

Nový systém fixácie pri liečbe zlomenín používa od januára ortopedické oddelenie skalickej nemocnice

10.2.2021

Ortopedické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, začalo v tomto roku používať pri liečbe zlomenín horného konca stehennej kosti nový systém fixácie Femoral neck system (FNS). Výhoda tohto implantátu je v zachovaní pôvodného kĺbu, čo je žiadúce najmä u mladších pacientov. Ide o výrazne šetrnejší spôsob operačnej techniky. Podľa informácii dodávateľa je Ortopedické oddelenie v Skalici prvým pracoviskom na Slovensku, ktoré uvedený systém využíva.

Nový systém fixácie je určený pre definované typy zlomenín horného konca (krčka) stehennej kosti. Prakticky ide o krátku dlažku s čepeľou a jednou excentrickou skrutkou. Ide o miniinvazívny zákrok, ktorý  si vyžaduje jeden rez na bočnej strane bedrového kĺbu v dĺžke cca 2-3 cm. Krvné straty nie sú pri operácie prakticky žiadne. „Ide o záchovnú operáciu. Doposiaľ sme niektoré takéto zlomeniny riešili rovno náhradou bedrového kĺbu – tzn. implantáciou endoprotézy. Takto zostáva pacientovi jeho vlastný kĺb,“ uviedol primár ortopedického oddelenia MUDr. Daniel Vidovič a upresnil výhody zákroku pre pacienta: „Takáto operácia je kratšia, bezpečnejšia a minimálne invazívna. Pacient, ktorému ostane po zákroku len malá rana na stehne, dokáže pomerne skoro začať s rekonvalescenciou a má menšie pooperačné bolesti.“

Ročne sa riešia v skalickej nemocnici desiatky takýchto úrazov, väčšinou ide  o starších ľudí s viacerými diagnózami. Častejšie prichádzajú s úrazom tohto typu ženy.

Operačnou technikou s použitím FNS fixácie boli doteraz operovaní v Skalici dvaja pacienti. „Oba zákroky prebehli bez komplikácií, dĺžka operácie v oboch prípadoch nepresiahla 30 minút. Jeden pacient už bol prepustený do domácej liečby,“ uviedol operatér oboch pacientov MUDr. Tomáš Uhrin. Vzhľadom k miniinvazivite výkonu je aj pooperačná bolesť u pacientov dobre tolerovaná. „Rehabilitačnú liečbu s postavením na barle začíname na 1. pooperačný deň s odporúčaním odľahčovania operovanej končatiny do 6 týždňov. Po 6 týždňoch je pri správnom hojení fraktúry pacientovi dovolená plná záťaž,“ uviedol MUDr. Uhrin k pooperačnej liečbe.

Úrazy tvorili v minulom roku cca 40% operácií na ortopédii. Pacienti z veľkej časti Slovenska vyhľadávajú Ortopedické oddelenie FNsP Skalica s diagnózou hallux valgus. Zákroky tzv. prednej nohy, kam patrí aj vybočený palec, sú riešené s použitím osteotómie SCARF. Skalická ortopédia ako jedna z mála vykonáva implantácie náhrad členkového kĺbu. 

Späť