Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
nsi@careservices.sk

O nemocnici

Urológia v skalickej nemocnici oslavuje 30 rokov. Ročne ošetria okolo 20-tisíc pacientov

22.5.2023

Bolo to presne 16. mája 1993, kedy v skalickej nemocnici začalo fungovať samostatné urologické oddelenie. Dovtedy boli urologickí pacienti hospitalizovaní na chirurgickom a kožnom oddelení nemocnice. Už od svojho začiatku poskytovalo kompletnú urologickú starostlivosť o pacientov z celého Záhoria. V súčasnosti sa tamojšia urológia stará o pacientov zo štyroch okresov. Oddelenie zabezpečuje preventívnu, diagnostickú a liečebnú starostlivosť o pacientov s ochoreniami močového systému u mužov, žien, detí a s chorobami pohlavného systému u mužov.

Prvým primárom novovzniknutého oddelenia bol doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD. a prvou vrchnou sestrou sa stala Ľudmila Krkošková. Začiatky oddelenia boli náročné, oddelenie začínalo prakticky od „nuly“. Okrem lôžkovej časti sa vytvorila samostatná endoskopická sála, dve urologické ambulancie a v centrálnom operačnom trakte má pridelenú jednu operačnú sálu. Postupne došlo k rekonštrukcii celého oddelenia, lôžkovej aj ambulantnej časti. „V tomto roku prišlo ku kompletnej výmene všetkých 23 lôžok za moderné, elektricky polohovateľné, ktoré výrazne zvýšili komfort hospitalizovaných pacientov. V pláne je postupná rekonštrukcia izieb pacientov tak, aby zodpovedali súčasným štandardom nemocničného lôžkového oddelenia,“ hovorí MUDr. Ľubomír Uherčík, PhD., primár urologického oddelenia Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. Diagnostické a liečebné vybavenie oddelenia je na vysokej technickej úrovni a neustále sa dopĺňa. K dispozícii sú 4 ultrasonografické prístroje a kompletné endoskopické (aj ohybné – tzv. flexibilné) inštrumentárium určené na minimálne invazívne operácie v celom rozsahu urogenitálneho systému. K dispozícii je aj liečba kameňov močového systému (urolitiázy) s využitím ultrazvukových vĺn alebo lasera. Oddelenie má  moderne vybavenú endoskopickú sálu a tiež ďalšiu operačnú sálu na otvorené operácie.

Prvoradý je však vždy pacient. „V dvoch urologických ambulanciách ročne ošetríme približne 20 000 pacientov.  V lôžkovej časť oddelenia s kapacitou 26 lôžok je ročne hospitalizovaných asi 1 000 pacientov. Operačnú liečbu podstúpi približne 800 pacientov, pričom až 80 % zákrokov sa vykonáva endoskopicky a minimálne invazívne – t. j. bez „rezania,“ približuje činnosť oddelenia primár Uherčík a dodáva: „Okrem bežných urologických operácií sa venujeme najmä pacientom s únikom moču, chorobami prostaty, kameňmi v močovom systéme (urolitiázou), ale aj pacientom s poruchami erekcie a pod. Snahou je maximálne skracovať dobu hospitalizácie.“  Samozrejmosťou je na oddelení pobyt rodiča s dieťaťom.

Srdcom celého oddelenia je však personál. Počas 30-ročného obdobia na oddelení pracovali desiatky sestričiek, sanitárov a lekárov. „Mnohí z nich spojili väčšiu časť svojho profesionálneho života práve s týmto oddelením. Od jeho otvorenia do dnešného dňa tu stále pracuje päť zdravotných sestier,“ hovorí Ľubomír Uherčík. „Dennodenná usilovná práca, obetavosť a starostlivosť o našich pacientov je pre nich viac poslaním ako prácou, ktoré vykonávajú s trpezlivosťou a vždy na vysokej úrovni, za čo si ich nesmierne vážim,“ dodal na záver primár oslavujúceho oddelenia.

 
Späť