Hospitalizovaných pacientov skalickej nemocnice identifikujú prostredníctvom náramkov

22.9.2021

Fakultná nemocnica AGEL Skalica má za cieľ poskytovať nielen kvalitnú, ale aj bezpečnú zdravotnú starostlivosť. Jedným z predpokladov poskytovania bezpečnej zdravotnej starostlivosti je správna identifikácia každého pacienta. K naplneniu tohto cieľa využíva nemocnica u hospitalizovaných pacientov identifikačné náramky, s použitím ktorých je totožnosť pacienta pred každým podaním lieku a každým výkonom personálom overiteľná.

Proces identifikácie hospitalizovaných pacientov zahájila nemocnica v prvom polroku na oddeleniach vnútorného lekárstva v časti B (muži) a ortopédie. Pacient dostane náramok pri prijatí až keď je zaevidovaný do nemocničného informačného systému. Náramok umožňuje identifikovať pacienta podľa mena, priezviska, roku narodenia. Naviac je náramok opatrený názvom lôžkového oddelenia a tento údaj umožňuje identifikovať a usmerniť dezorientovaného alebo inak hendikepovaného pacienta. Jednorazové náramky z mäkkého plastu sú certifikované a hygienicky nezávadné. Neobsahujú latex ani ftaláty, sú umývateľné, odolné voči alkoholu a takmer bezalergické.

Náramok nasadzuje aj odníma zdravotnícky personál v službe. Pri preklade z oddelenia na oddelenie v rámci nemocnice dostáva pacient nový identifikačný náramok s aktuálnym názvom oddelenia. Náramok má pacient po dobu celej hospitalizácie. V prípade nutnosti (opuch alebo operačný zákrok na zápästí) môže byť náramok umiestnený na členok nohy. Proces označovania si vyžaduje nákup špeciálnych termotlačiarní na oddelenia. Pri tomto spôsobe výroby a distribúcie sú zabezpečené všetky požiadavky kladené na ochranu osobných údajov pacienta v zmysle GDPR. „Keďže ide o jediný a zatiaľ najbezpečnejší spôsob následnej identifikácie pacienta, do konca roka plánujeme opatriť tlačiarňami aj ostatné lôžkové oddelenia s výnimkou pôrodnice a oddelenia pre novorodencov. Tu máme identifikáciu plastovými náramkami už zavedenú,“ objasnil plánovaný rozsah použitia riaditeľ Fakultnej nemocnice AGEL Skalica  MUDR. Jakub Rybár a doplnil: „V procese zvyšovania kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti ide o ďalšie opatrenie na posilnenie bezpečnosti pacienta počas hospitalizácie. V dohľadnej dobe plánujeme rozšíriť rozsah použitia náramkov aj pri evidencii podania liekov a meraní glukózy a to prostredníctvom čiarového kódu na náramku.“

Fakultná nemocnica AGEL Skalica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre viac ako 110 tisíc obyvateľov spádovej oblasti okresov Skalica, Senica, okrajových častí okresov Myjava a Malacky a každoročne sa zvyšuje aj záujem o liečbu zo strany pacientov z iných regiónov.

Ročne je v nemocnici vyšetrených na ambulanciách 240 tisíc pacientov a hospitalizovaných viac ako 10 tisíc pacientov.