V skalickej pôrodnici privítali v prvom polroku 2022 medzi 367 detičkami dva páry dvojičiek a Kráľa Richarda

20.7.2022

Každoročne pomôžu zdravotníci Fakultnej nemocnice AGEL Skalica na svet viac ako siedmym stovkám detí nielen z Trnavského kraja. Pôrody v Skalici sa realizujú od ukončeného 35. týždňa tehotenstva. Veľká väčšina pôrodov je vedená na prianie rodičiek prirodzene bez medikamentóznej podpory. Príjemné rodinné prostredie, citlivý prístup a podpora bondingu sa stali pre personál pôrodnice rutinou. Narodilo sa viac chlapcov a najviac pôrodov sa uskutočnilo v marci.

Zdravotníci Fakultnej nemocnice AGEL Skalica priviedli na svet za prvý polrok aktuálneho roka 376 detí. Celkovo 190 chlapcov a 177 dievčat sa v uvedenom období vypýtalo na svet v skalickej pôrodnici. V dvoch z 365 pôrodov sa narodili dvojičky, v jednom prípade išlo o pár dievča-dievča a v jednom chlapčenský pár. Najväčšia pôrodná hmotnosť 4750 gramov bola zaznamenaná u dievčatka, najmenej pri pôrode vážilo rovnako dievčatko, a to 1950 gramov.

Najviac pôrodov sa uskutočnilo v tomto polroku v marci – 70, najmenej v januári a apríli – 56. Najviac rodičiek v jednom dni, a to šesť, rodilo 10. mája. Najviac nechali rodičky oddýchnuť personál pôrodnice dva po sebe nasledujúce dni.

Jakub, Oliver, Šimon, Filip a Michal dominovali medzi chlapčenskými menami. „Dievčatká najčastejšie dostávali mená Natália, Tamara, Sofia, Nina, Eliška,“ uviedla k trendom, aké vedú v súčasnosti v detských menách vedúca sestra Neonatologického oddelenia skalickej nemocnice Mgr. Mária Srholcová s tým, že aj tento polrok rodičky vyberali pre svoje ratolesti cudzie alebo menej obvyklé až netradičné mená. Takýmito boli aj Roderick, Yurii, Zachariáš, Matvii, Leia, Rebecca Aless, Luna, Daria, Loreen, Vivien. Objavilo sa aj jedno celkom netradičné spojenie priezviska a mena, ktoré evokuje anglickú históriu z čias panovania Richarda I prezývaného Levie srdce, – Kráľ Richard.