V skalickej nemocnici darovali krv prví darcovia, ktorí absolvovali vakcináciu proti koronavírusu

26.2.2021

Záujem o darovanie krvi vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica neustal ani počas pandemickej situácie. Darcovia krvi sú naďalej vyzývaní k dodržiavaniu protiepidemiologických opatrení. Na odber sa musia jednotlivo objednávať a negatívny výsledok antigénového testu je stále podmienkou odberu. Novinkou je odber krvi po vakcinácii. Tento týždeň navštívili transfuziologické pracovisko skalickej nemocnice prví darcovia po vakcinácii.

Doteraz boli podmienky darovania v súvislosti s koronavírusom sprísnené pre covid pozitívnych alebo covid suspektných darcov. Aktuálne bol zaznamenaný záujem o darovanie krvi v Skalici aj v skupine očkovaných osôb. „Bez ohľadu na aplikáciu len prvej alebo oboch dávok vakcíny, skôr ako za 14 dní po vakcinačnej dávke darcom krv neodoberieme. A to len za predpokladu, že sa nevyskytnú ďalšie ťažkosti v súvislosti s vakcináciou. Toto platí pre mRNA vakcíny PFIZER, BioNTech, Moderna,“ uviedla k problematike odberov po očkovaní MUDr. Hana Černíková, lekárka transfuziologického oddelenia skalickej nemocnice a doplnila informáciu: „Pri aplikácii vektorových vakcín AstraZeneca a Johnson&Johnson treba s odberom krvi počkať až 28 dní po vakcinačnej dávke.“

Po prekonaní inej ako covid infekcie môže darca darovať 14 dní po úplnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby). Ak sa u darcu po darovaní krvi objavia príznaky respiračného ochorenia alebo sa preukáže koronavírusová infekcia, darca musí neodkladne informovať navštívené odberové pracovisko.