Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
nsi@careservices.sk

O nemocnici

Zhruba 25 % pacientov pred operáciou umelých kĺbov nepodstúpi správne predoperačné vyšetrenia

16.3.2023

Na ortopedickom oddelení Fakultnej nemocnice AGEL Skalica sa každoročne vykoná 250 operácií totálnych endoprotéz (TEP), teda umelých náhrad veľkých končatinových kĺbov. Najčastejšie je to bedrový, kolenný a ramenný kĺb a zriedkavo aj členkový. Všetky zákroky si vyžadujú rozsiahlu prípravu a dokumentáciu. Stáva sa však, že pacient aj napriek opakovaným konzultáciám nesprávne urobí prípravu, čo zapríčiňuje zrušenie plánovanej operácie. A to predstavuje problém ako pre pacientov, tak aj pre lekárov.

Najčastejšie chyby vznikajú pri takzvaných kultivačných vyšetreniach a vyšetreniach vylúčenia fokusových infekcií. Stáva sa tak, že pacient, ktorý čaká na operáciu niekedy aj trištvrte roka, príde o termín operácie kvôli nesprávnemu vyšetreniu moču. „Napríklad pacient prinesie iba biochemické a sedimentové vyšetrenie moču namiesto kultivačného. Problémom je aj to, keď pacient nejaké vyšetrenie vynechá alebo ho má spravené neskoro,“ približuje problematiku MUDr. Daniel Vidovič, MPH, primár ortopedického oddelenia skalickej nemocnice.

Pri operáciách TEP je súčasťou aj zubné vyšetrenie, kedy sa hľadajú skryté infekty v ústnej dutine, pod zubami a pod. Toto vyšetrenie nie je potrebné, ak má pacient kompletnú umelú náhradu. Ďalej je potrebné absolvovať krčné vyšetrenie, kde sa okrem hľadania fokusov nosa a úst robia aj výtery z hrdla a následne sa vyšetrujú na prítomnosť baktérií, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. V prípade žien je nutné taktiež kultivačné vyšetrenie sekrétu z pošvy. Ako problémové sa tiež javí aj časové rozmedzie, kedy pacient začne vyšetrenia riešiť. „Každému pacientovi zdôrazňujeme, aby fokusové a kultivačné vyšetrenia začal realizovať 4 až 6 týždňov pred plánovanou operáciou, pretože v prípade nejakého nálezu sa musí infekcia preliečiť a následne vyšetrenie absolvovať znovu. Platí, že infekcia je najväčší nepriateľ protéz,“ ozrejmuje Daniel Vidovič. Ďalej sú to základné vyšetrenia krvi, röntgen pľúc a pod. 

Následne, približne jeden až dva týždne pre úkonom pacient absolvuje interné predoperačné vyšetrenie príp. vyšetrenie u obvodného lekára so zhodnotením anestéziologického rizika. Ako posledné pacient postúpi predanestetické vyšetrenie, a to niekoľko dní pred operáciou. „Poznáme dva základné spôsoby, ktoré sa používajú pri operácii náhrady veľkých končatinových kĺbov. Je to regionálna anestéza tzv. lumbálka alebo celková anestéza. O tom, aká metóda bude použitá rozhoduje vždy anestéziológ. Oba spôsoby sú detailne vysvetlené aj v dotazníkoch, ktoré pacientovi dávame pri vydávaní dokumentácie k operácii v písomnej podobe a môže si ich podrobne preštudovať,“ hovorí Daniel Vidovič a dodáva, že: „Vždy apelujeme na to, aby bol pacient pred operáciou maximálne v poriadku, keďže dodržanie tohto celého postupu je kľúčom k tomu, aby pacient mohol byť podrobený operácii, aby operácia bola úspešná a aby bolo minimalizované riziko, ktoré je s ňou spojené,“ uzavrel.

 

Späť