Skalická nemocnica prerušila činnosť mobilného odberového miesta

4.4.2023

Fakultná nemocnica AGEL Skalica pozastavila činnosť mobilného odberového miesta. Dôvodom je minimálny záujem o službu testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19. Mobilné odberové miesto (MOM), ktoré pôvodne vzniklo za účelom masívneho testovania verejnosti, tak stratilo svoje opodstatnenie a od 1. apríla 2023 prerušilo svoju činnosť. Pozastavenie činnosti prevádzky by malo trvať najmenej do 1. októbra 2023.

Skalická nemocnica otvorila odberné miesto na konci júna 2020, teda v čase, keď bol po tejto službe výrazný dopyt. Za svoju činnosť zrealizovala 29 860 odberov. V roku 2020 vykonali pracovníci MOM takmer 8 000  a v nasledujúcom roku 2021 vyše 15 000 odberov. V minulom roku 2022 bolo odobratých vyše 6 600 výterov. Záujem širokej verejnosti o testovanie potom výrazne klesal od začiatku roka 2023, pričom sa realizovali necelé dve desiatky testov. „Vzhľadom na tento klesajúci záujem o testovanie sme prehodnotili činnosť zariadenia a nemocnica ho dočasne nebude prevádzkovať,“ informoval MUDr. Daniel Vidovič, MPH, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť skalickej nemocnice.

Záujemcovia o vyšetrenie na COVID-19 si môžu odber dohodnúť so svojim obvodným lekárom. Oddelenie klinickej mikrobiológie skalickej nemocnice im následne urobí test. „Testy vykonávame každý pracovný deň. Ak pacient chce, aby bol test spravený ešte v ten istý deň, je nutné dopraviť vzorku do 11.00 hod. V opačnom prípade sa vzorka vyšetrí  nasledujúci pracovný deň,“ informuje RNDr. Silvia Daviničová, vedúci laboratórny diagnostik oddelenia klinickej mikrobiológie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica.

„V prípade zmeny epidemiologickej situácie či zvýšeného záujmu obyvateľstva o vykonávanie antigénových a PCR testov bude toto rozhodnutie bezodkladne prehodnotené,“ dodal Daniel Vidovič.