Nedostatok personálu zaťažuje prevádzku nemocnice

7.2.2022

Nárast prípadov nákazy infekčnejším variantom koronavírusu komplikuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica. Nedostatok zamestnancov si vyžiadal zlučovanie a zatváranie pracovísk. Väčšina lôžkových oddelení je personálne na hranici prevádzkových možností. Pri covidových lôžkach aktuálne vypomáhajú jedna študentka 5. ročníka medicíny a jedna študentka ošetrovateľstva. Ďalšie výpadky personálu môžu ochromiť fungovanie ešte väčšieho počtu oddelení.

V tejto chvíli poskytujeme zdravotnú starostlivosť 36 COVID-19 pozitívnym pacientom, žiadny pacient nie je na OAIM vo vážnom stave. 50% víkendových príjmov na covid lôžka tvorili preklady z iných oddelení nemocnice, jeden pacient bol preložený do Trnavy,“ uviedol riaditeľ skalickej nemocnice MUDr. Jakub Rybár s tým, že pozitívny test na ochorenie COVID-19 má v súčasnosti 66 zamestnancov, z ktorých zdravotné sestry tvoria až 55% pozitívnych zamestnancov.

Najväčšie výpadky personálu eviduje nemocnica na oddeleniach vnútorného lekárstva, anestéziológie a intenzívnej medicíny a oddelení chirurgie. „Rastúci počet ochorení a neprítomnosť zamestnancov nás núti operatívne zlučovať pracoviská a presúvať pacientov,“ uviedol riaditeľ a dodal, že o to väčší nápor musí znášať personál, ktorý je v práci. Ako naznačil, nie je vylúčené, že ak sa situácia v dohľadnej dobe nestabilizuje, môže byť redukovaná prevádzka ďalších oddelení.

Na hranici kapacitných možností dlhodobo pracuje odberová jednotka MOM pri patológii, ktorú v prvom februárovom týždni navštívilo 1272 žiadateľov o PCR vyšetrenie a ďalších 70 záujemcov o antigénové vyšetrenie na COVID-19. Mobilné odberové miesto pri patológii a infektologickej ambulancii (MOM) je otvorené v pracovné dni od 7.00 do 15.30 hod. a cez víkendy od 7.00 do 11.00 hod.

Prvý februárový týždeň sa dalo zaočkovať vo Vakcinačnom centre skalickej nemocnice 308 osôb. „Pre znížený záujem o očkovanie sme od 7.2. zredukovali očkovacie tímy z dvoch na jeden,“ uviedol námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Daniel Vidovič, MPH. Očkujú sa dospelí a deti vo veku od 12 rokov. Registrované osoby majú prednosť pred neregistrovanými.