Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
[email protected]

O nemocnici

Opakovaný nápor vzoriek k vyšetreniu COVID pozitivity riešila mikrobiológia počas celého minulého roka

27.1.2022

V roku 2021 určovala vývoj v zdravotníckych zariadeniach zásadným spôsobom pandémia koronavírusového ochorenia. Na opakovaný nápor vyšetrení COVID vzoriek pri zhoršujúcej sa alebo naopak uvoľňujúcej sa epidemiologickej situácii pružne reagovalo Oddelenie klinickej mikrobiológie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica. Po prekonaní koronavírusu pacienti využívali nepriamu diagnostiku COVID-19 formou stanovania hladiny špecifických protilátok a v nadväznosti na vakcináciu nemocnica zaviedla aj možnosť vyšetrenia tzv. postvakcinačných protilátok. Obrovský prínos pre priamu diagnostiku infekcie vyvolanej SARS-CoV-2 vírusom majú dva nové prístroje k expresnému vyšetreniu covid infekcie.

Najväčší nápor COVID vyšetrení pocítilo mikrobiologické laboratórium skalickej nemocnice na jar a jeseň minulého roka počas druhej a tretej vlny pandémie. „Celkovo sme vykonali 8545 vyšetrení RT-PCR, pričom na výsledok vyšetrenia v Skalici čakali naši pacienti zväčša od 5 do 10 hodín podľa toho, kedy absolvovali odber,“ uviedla vedúca Oddelenia klinickej mikrobiológie (OKM) RNDr. Silvia Daviničová a doplnila: „Keď sme v októbri zaviedli expresné stanovenie prítomnosti SARS-CoV-2 vírusu pomocou nového POCT (Point-of-Care-Testing) prístroja Roche Cobas Liat, boli sme schopní skrátiť vyšetrenie jedného parametra z pôvodných  4 hodín na 30 minút.“ Rýchla PCR diagnostika bola využívaná najmä u akútnych stavov na Urgentnom príjme. Ďalší nový analyzátor CONVERGYS POCT RT-PCR SYSTEM umožnil sprístupnenie expresného PCR vyšetrenia aj širokej verejnosti. Za pomoci rýchlej analýzy vzorky sa môže takto testovaný pacient dostať k výsledku PCR vyšetrenia do 2 až 3 hodín. Za minulý rok vykonala nemocnica 481 PCR Express vyšetrení a 361 vyšetrení na protilátky po očkovaní.

Ďalším prínosom pre Oddelenie klinickej mikrobiológie skalickej nemocnice bol prístroj Roche Cobas e411 na nepriamu sérologickú diagnostiku, ktorý umožňuje stanovovať prítomnosť protilátok potrebných najmä ako súčasť predoperačného vyšetrenia (HBsAg, HCV, HIV, syfilis) v dennom režime, čím lekári dostávajú požadované  výsledky rýchlejšie. 

Späť