Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
nsi@careservices.sk

Pacienti, návštevy, verejnosť

Po pôrode

Bábätko je tesne po pôrode položené na brucho matky (bonding). Pár minút po ošetrení a oblečení, ak to zdravotný stav matky a novorodenca dovoľuje, prebieha pokus o samoprisatie dieťaťa. Poslednú dobu pôrodnú trávi dieťa s matkou na pôrodnej sále. Po cisárskom reze, ak to samozrejme zdravotný stav oboch dovoľuje, prebieha kontakt telo na telo tiež, dieťa je s matkou na izbe do 48 hod., i keď kontakt s dieťaťom matka má aj dovtedy. 


Dojčenie

Poradensto ohľadne dojčenia vám poskytne certifikovaná laktačná poradkyňa a vyškolené sestry. Poradenstvo a činnosť podpornej skupiny pre dojčenie presahuje rámec pôrodnice. Na oddelení je k dispozícii odsávačka. V roku 2021 odchádzalo 95 percent detí domov plne dojčených.


Sociálna poisťovňa (SP) vytvorila informačný leták pre budúce matky s cieľom posilniť informovanosť matiek vo veci riadneho uplatňovania nároku na výplatu sociálnej dávky MATERSKÉ a poskytnutia rodičovského príspevku po ukončení nároku na materské.

Leták poskytne odpovede napr. aj na nasledujúce otázky:
Akceptuje SP rodný list vystavený v inom členskom štáte EU?
Môžem poskytnúť rodné číslo dieťaťa telefonicky?

Stiahnite si leták


Izby

Na izbách typu rooming in sú obvykle 2-3 matky s deťmi. Izby sú so samostatným hygienickým zariadením alebo bunkového typu (väčšina), tzn. 1 toaleta a kúpeľňa pre 2 izby. Matky na jednolôžkových izbách majú samostatné hygienické zariadenia. Takéto izby má oddelenie tri. 


Návštevy (denne)

Návštevy sú povolené v návštevnej miestnosti alebo na nadštandarných izbách so zvolením službukonajúceho personálu. Návštevný poriadok

Laktačná konzultantka

So žiadosťou o individuálne poradenstvo pri dojčení je možné kontaktovať laktačnú poradkyňu Mgr. Máriu Srholcovú aj po odchode z pôrodnice na čísle 0908 550 295.


Starostlivosť o novorodenca

Štyri ruky sú viac ako jedna a pri starostlivosti o novorodenca tomu nie je inak. Edukácia matky v starostlivosti o dieťa môže prebiehať za účasti otca dieťaťa, príbuzného alebo partnera. Poskytnuté informácie sú zamerané na kúpeľ, prebaľovanie, dojčenie, či starostlivosť o pokožku.

SONO bedrových kĺbov novorodencov (sono koxy)

Všetci novorodenci, ktorí od marca 2020 opúšťajú skalickú pôrodnicu, majú už skríning bedrových kĺbov vykonaný.  SONO KOXY aktuálne vykonávame v rámci hospitalizácie na pôrodnici na novorodeneckom oddelení.

Kontrolné vyšetrenie

V prípade, že ide o rodičku, ktorá nerodila v Skalici, resp. rodičku bez vykonaného skríningu bedrových kĺbov novorodenca, táto sa môže objednať na SONO KOXY na t. č. 034 69 69 249.


Nadštandardné izby

Ak chcete prijímať návštevy na pôrodníckom oddelení v súkromí rodiny, ponúkame vám ubytovanie na jednolôžkovej izbe so samostatným hygienickým zariadením (chladnička, TV, postieľka, vlastné hygienické zariadenie, prijímanie návštev na izbe).


Monitory dychu

Monitory dychu dokážu zaznamenať každú nepravidelnosť či anomáliu v dychovej činnosti dieťatka. K privolaniu pomoci slúži zvukový i svetelný signál.

Monitory dychu novorodencov sa stali vďaka Nadácii Križovatka bežnou súčasťou vybavenia všetkých postielok na pôrodnici i novorodeneckom oddelení.

Neonatologické oddelenie (034 69 69 249) v spolupráci s Nadáciou Križovatka zapožičiava monitory dychu rodičkám na domáce použitie na obdobie min. 6 mesiacov.

Požičiavame monitory dychu

Mamičky môžu využiť benefit nemocnice, ktorá spolupracuje s Nadáciou Križovatka na prevencii Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Finančným darom 48,- eur podporia nadáciu a zároveň tým získajú nárok na 6 mesiacov zapožičania si monitoru dychu Babysense do domáceho prostredia.

Nemocnice sú v projekte ,,MAMIČKA, DÝCHAM" zapojené už niekoľko rokov. 

Bližšie informácie o projekte ,,Mamička, dýcham": http://www.nadaciakrizovatka.sk/o-projekte


Fotogaléria