Po pôrode
Bábätko je tesne po pôrode položené na brucho matky (bonding) a začína pokus o samoprisatie dieťatka k prsníku mamičky.
Sme radi, ak sa bondingu aktívne zúčastňujú aj oteckovia - sami majú novorodenca na hrudi a takto krásne budujú vzťah so svojím potomkom.
Samozrejmosťou je dotepanie pupčníka. Ak si sprevádzajúca osoba želá, môže osobne prestrihnúť pupočnú šnúru medzi dieťatkom a mamičkou.
Následne pokračuje ošetrenie a vyšetrenie novorodenca lekárom a sestrou novorodeneckého oddelenia. Vaše dieťatko taktiež odvážia a zmerajú.
Poslednú dobu pôrodnú trávi dieťatko s mamičkou na pôrodnej sále.
Po cisárskom reze, ak to samozrejme zdravotný stav oboch dovoľuje, prebieha kontakt telo na telo tiež.
Na čo máte nárok po pôrode
Ministerstvo zdravotníctva SR na svojich stránkach informuje rodičky o nárokoch pri narodení dieťaťa (príspevky, prídavky).
Ministerstvo okrem informovania prostredníctvom Informačného letáku (PDF) odkazuje na svojich stránkach aj na formuláre žiadostí.
Dojčenie
Poradenstvo ohľadne dojčenia vám poskytne certifikovaná laktačná poradkyňa a vyškolené sestry. Poradenstvo a činnosť podpornej skupiny pre dojčenie presahuje rámec pôrodnice. Na oddelení je k dispozícii odsávačka. V roku 2021 odchádzalo 95 percent detí domov plne dojčených.
Izby na odd. šestonedelí
Pri pobyte na oddelení sa snažíme mamičkám zabezpečiť maximálne súkromie umiestňovaním na izby tak, aby mali možnosť nerušene sa zoznamovať so svojím bábätkom a mali umožnenú návštevu na izbe.
V nemocnici funguje systém rooming in, takže mamičky sú v najvyššej možnej miere spolu so svojimi deťmi, sú prítomné pri vyšetreniach detí. Izby sú so samostatným hygienickým zariadením, alebo bunkového typu, tzn. 1 toaleta a kúpeľňa pre 2 izby. Matky na jednolôžkových izbách majú samostatné hygienické zariadenia.
V štádiu realizácie máme aj RODINNÚ izbu, aby sme umožnili 24 hodinový pobyt aj pre sprevádzajúcu osobu, otecka.
Na oddelení šestonedelia sú podávané raňajky formou bufetových stolov a počas celého dňa majú mamičky možnosť dočerpať energiu výberom z ponuky stravy voľne dostupnej v jedálni oddelenia.
Nadštandardné izby
Ak chcete prijímať návštevy na pôrodníckom oddelení v súkromí rodiny, ponúkame vám ubytovanie na jednolôžkovej izbe so samostatným hygienickým zariadením (chladnička, TV, postieľka, vlastné hygienické zariadenie, prijímanie návštev na izbe).
Návštevy (denne)
Návštevy sú povolené v návštevnej miestnosti alebo na nadštandardných izbách so zvolením službukonajúceho personálu. Návštevný poriadok
Neonatologické (novorodenecké) oddelenie
Počas pobytu na pôrodnici vás personál novorodeneckého oddelenia naučí vaše dieťatko nielen zobrať bezpečne do náručia, prebaliť, nadojčiť, okúpať, ale tiež svojmu dieťatku dobre porozumieť.
Bonding, podpora laktácie
„Dobrý začiatok znamená dobrý koniec.“ To platí aj v prvých hodinách po pôrode, kedy je rozhodujúci nepretržitý kontakt dieťaťa s matkou. Popôrodný bonding (PDF) je u nás rutinnou záležitosťou.
Bonding je pokračovaním prenatálnej väzby. Je prvým dorozumievacím prostriedkom medzi matkou a jej dieťatkom. Má upokojujúci účinok a podporuje stabilizáciu vitálnych funkcií u bábätka. Dieťa má pri bondingu možnosť „ísť“ za vôňou a farbou bradavky, čím sa podporuje dojčenie (PDF). Základným pravidlom pre bonding je, že matka aj dieťa musia byť po zdravotnej stránke v poriadku.
Rooming-in
Na oddelení šestonedelia je podporovaný systém rooming-in, kedy sú matka a zdravý novorodenec po celú dobu pobytu na pôrodnici spolu na izbe.
Skríningové vyšetrenia
U všetkých novorodencov realizujeme počas hospitalizácie všetky povinné skríningové vyšetrenia, vrátane ultrazvukového vyšetrenia bedrových kĺbov.
Prevencia SIDS
Nemocnica je spolu s ostatnými pôrodnicami skupiny AGEL súčasťou projektu „Mamička dýcham“. Vďaka účasti v projekte sú všetky lôžka dojčiat skalickej nemocnice vybavené monitormi dychu k prevencii “Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat SIDS“. V spolupráci s Nadáciou Križovatka umožňujeme rodičkám požičiavanie monitorov dychu aj do domáceho prostredia.