Na pôrodnej sále
Rodiace ženy majú počas pôrodu k dispozícii farmakologické a nefarmakologické možnosti tlmenia bolesti.
Prvú dobu pôrodnú trávia rodičky na izbe čakateliek, kde využívajú najmä sprchu, veľké fit lopty, žinienku, rebriny. Mamičky relaxujú pri bylinnej náparke, aromaterapii, muzikoterapii, využívajú úľavovú polohu podľa aktuálnej potreby v stoji, v sede na lopte, pôrodnej stoličke, v sprche, na žinienke, k dispozícii im je termofor. Odporúčané sú aj alternatívne polohy v ľahu s tzv. vypolohovaním pomocou kónických fit lôpt, poprípade záves pri rebrine.
Relaxácia a masáž pomocou REBOZO šatky, aplikácia lokálneho tepla taktiež spríjemňujú mamičkám prvú dobu pôrodnú. Z izieb sa rodičky presúvajú do jedného z dvoch pôrodných boxov, kde môžu využiť polohovateľné pôrodné kreslo, špeciálnu pôrodnú stoličku, žinenku, fitloptu.
Pri spontánnom pôrode s normálnym priebehom si polohu počas prvej doby pôrodnej volí rodička.
Naša pôrodnica je držiteľom certifikátu od uznávanej českej pôrodnej asistentky Anny Kohutovej a vďaka nemu naše pôrodné asistentky používajú rebozo techniku pri pôrode.
Počas druhej doby pôrodnej je možnosť zvoliť si najpríjemnejšiu polohu k pôrodu. Mamičky využívajú polohu klasickú – v polosede, v sede na polohovateľnom pôrodnom lôžku alebo inú alternatívnu polohu – na boku, polohu na štyroch. Dôraz kladieme na snahu prirodzeného vedenia pôrodu, k čomu napomáha aj nahrievanie hrádze pri prerezávaní hlavičky dieťatka. Personál sa snaží vyhovieť rodičke a umožniť jej polohu podľa požiadavky.
Holenie a klystír odporúčame, ich realizácia má svoje opodstatnenie, ale samozrejme, rešpektujeme želanie matky pri týchto výkonoch. Je poskytnutá možnosť aplikácie aj tzv. mini klyzmy, ktorú si pacientka prinesie so sebou. K nastrihnutiu hrádze nepristupujeme automaticky, ale individuálne.
Pôrod KP (koncom panvovým) a VBAC (spontánny pôrod po cisárskom reze) je možný po dohovore a zvážení lekára oddelenia.
Prípadné sekcie (cisárske rezy) sa robia najčastejšie v spinálnej anestéze, výber metódy sa odvíja vždy od zdravotného stavu rodičky.
Záujemkyne o odber pupočníkovej krvi týmto žiadame, aby nás informovali o svojom prianí pri príjme na oddelenie.
Farmakologické tlmenie bolesti
Na výber je inhalácia rajského plynu a O2 v pomere 1:1. Uvedený druh analgézie sa vykonáva na vlastnú žiadosť rodičky a je spoplatnený podľa ceníka výkonov a služieb.
PEDA - pôrodnú epidurálnu analgéziu vykonávajú lekári OAIM.
Je vhodné, aby ste sa aj pri predpokladanom záujme o túto techniku tlmenia bolesti zúčastnili na anesteziologickom vyšetrení na odd. OAIM v hlavnej budove každú stredu o 14,00 hod.
Sprievodca pri pôrode
Sme radi, ak sa rozhodnete pre zdieľanie tejto chvíle so svojimi najbližšími.
Nielen manžel alebo partner môže byť osobou, ktorá Vám bude oporou počas pôrodu a bude stáť vo Vašej bezprostrednej blízkosti. Nie je vylúčená ani prítomnosť jedného z rodičov, priateľa, duly alebo inej blízkej osoby.
Sprevádzajúcej osobe rodičky je umožnené zúčastniť sa na prvotnom ošetrení novorodenca, zhotoviť pamätné fotografie.
Pri cisárskom reze môže byť sprevádzajúca osoba so súhlasom operatéra prítomná priamo na operačnej sále.
Výber lekára
Možno máte referencie od spokojných známych a chcete si vybrať lekára sami.
- Výber pôrodníka
- Výber anestéziológa (bežný pracovný čas)