Zápcha
Ako zvládnuť zápchu u detí?
Úprava životosprávy je prvým krokom v liečbe. Dieťa potrebuje dostatočnú telesnú aktivitu, pobyt na čerstvom vzduchu, striedať pohyb s odpočinkom, mať pravidelný čas na povinnosti a zábavu.
Diéta má obsahovať dostatok tekutín, zvýšiť ich príjem treba najmä pri zvýšenej telesnej aktivite. Je žiadúce obmedziť v strave potraviny s obstipačným efektom (čokoláda, sladkosti), nadbytok sladkého mlieka nahradiť kyslomliečnymi výrobkami alebo probiotickými jogurtami. U dojčiat môže byť jednou z príčin zápchy aj alergia na bielkovinu kravského mlieka, v týchto prípadoch sa stolica po vysadení mlieka a mliečnych výrobkov upraví.
Najdôležitejšou súčasťou diéty je vláknina, ktorá je nestráviteľná a je základom objemu stolice. Výborným zdrojom vlákniny sú strukoviny, celozrnné pečivo, listová a koreňová zelenina, ovocie, orechy. Kukuričné a pšeničné otruby môžeme pridávať napríklad do jogurtov, koláčov.
Je vhodné ráno podať na lačno 2-3 sušené marhule, príp. slivky, zapiť ich tekutinou alebo si pripraviť lekvár. Takisto ráno na lačno je vhodné vypiť 2 dcl 100% džúsu (napríklad mrkva, pomaranč...) alebo teplej vody.
Neprejedať sa, jesť pravidelne a v kľude, cvičenie, masáž brucha – teplou rukou masírovať bruško v smere hodinových ručičiek, u väčších detí pritláčať tenisovú loptičku za hlbokého nádychu, následne hlbokého výdychu a krátkeho zadržania dychu, vzápätí 10-15 krát rýchlym vťahovaním a vytláčaním bruška opakovať ešte 4-5x.
Dôležitý je nácvik na stolicu, dieťa posádzať každý deň v rovnakom čase.
Farmakoterapia má nastúpiť až po použití predchádzajúcich metód liečby, prípadne sa s nimi kombinuje. Preháňadlá sa u detí až na výnimočné prípady neodporúčajú používať.
Ak zápcha pretrváva alebo sa objaví náhle bez predchádzajúcich problémov z vyprázdňovaním alebo sa v stolici objavila krv, je nevyhnutné vyhľadať lekára.