Prehriatie
V letnom období sú deti, najmä tie najmenšie – novorodenci, dojčatá, batoľatá náchylné na prehriatie. Malé deti majú menej efektívne potenie, vyššiu energetickú potrebu a hlavne nie sú schopné sa samé napiť. Preto sú riziká prehriatia vyššie a pri zanedbaní stavu je úmrtie reálnou hrozbou.
Je neprípustné nechávať deti v horúcom počasí v zatvorenom aute samé bez dozoru. Čím menšie dieťa, tým väčšie je riziko prehriatia a dehydratácie. Najmä u novorodencov a dojčiat, u ktorých je fyziologický reflux stravy, hrozí aj riziko zadusenia. Teplota v zaparkovanom aute na priamom slnku môže za niekoľko minút presiahnuť 50°C. Aj napriek pootvorenému oknu je cirkulácia vzduchu minimálna. Najmenšie deti sú pri vysokej teplote náchylné k rýchlej dehydratácii už po niekoľkých minútach. Závažnosť stavu závisí od veku dieťaťa, hmotnosti, dĺžky pobytu v aute a teploty v aute.
Ako predchádzať úpalu a prehriatiu u detí?
V horúcom počasí sa treba vyhýbať priamemu slnku hlavne medzi 11:00 a 15:00 hod., podľa možnosti sa radšej zdržiavať v tieni.
V extrémne horúcom počasí je vhodné nevychádzať von.
Oblečenie by malo byť vzdušné, nie priliehavé, v bledších farbách, nemala by chýbať pokrývka hlavy.Nevyhnutný je dostatočný príjem tekutín. Vhodným typom tekutín sú ovocné a bylinné čaje, voda z vodovodu, neperlivé minerálky bez príchute, 100% džúsy sa odporúča riediť vodou. Nevhodné sú farebné malinovky, sladené sýtené nápoje, káva, silné čierne čaje, neprípustné sú alkohol a energetické nápoje. Čo sa týka stravy mala by byť ľahko stráviteľná a ani v letnom počasí by sme nemali vynechávať polievky.
Orientačný bazálny príjem tekutín u detí na deň
- do roka 100 - 150ml/kg,
- u detí 2 - 5-ročných 100ml/kg,
- u deti od 6 rokov cca 50-80ml/kg.
Samozrejme potreba sa zvyšuje v horúcom počasí a pri zvýšenej fyzickej námahe až 2-3 násobne.