Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
nsi@careservices.sk

Pacienti, návštevy, verejnosť

Hospitalizovaný pacient

Ako pacient lôžkového oddelenia ste prijímajúcim lekárom oboznámený o liečebnom režime. Dôležitou súčasťou tohto režimu je pokoj na lôžku a strava. Na základe vyšetrení a stanovenej diagnózy vám lekár naordinuje vhodný stravovací, resp. diétny režim. Ak máte otázky alebo výhrady k vašej naordinovanej diéte, konzultujte prípadnú zmenu s ošetrujúcim lekárom.

Pripúšťame, že strava s diétnymi obmedzeniami obvykle nie je taká chutná ako domáca,  ale pomáha organizmu v boji s ochorením a zbytočne ho nevyčerpáva. Týmto prispieva k navráteniu telesného zdravia a psychickej pohody.

Strava z domu

V prípade, že si chcete priniesť vlastnú stravu pre seba či dieťa (napr. ovocie, jogurt), vždy je potrebné požiadavku najprv skonzultovať s personálom oddelenia.


Konzultácia stravy

Počas hospitalizácie je možné požiadať o konzultáciu nemocničného asistenta výživy. Kontakt s ním vám na požiadanie sprostredkuje sestra na oddelení. V prípade potreby vám asistent výživy poskytne bližšiu špecifikáciu diéty s doplnením o vhodnú životosprávu do domácich pomerov.


Vybrané diétne režimy

Neslaná šetriaca diéta

sa podáva pacientom s chorobami srdca a ciev, pri zlyhávaní - dekompenzácii srdca a pri všetkých chorobách, ktoré vedú k zadržiavaniu tekutín v tele (podkožné opuchy alebo tekutina v brušnej dutine). Môžu ju využiť aj niektorí chorí so zvýšeným krvným tlakom. Diéta sa podáva tiež ležiacim alebo nepohyblivým pacientom. Vylúčená je kuchynská soľ s obmedzením potravín obsahujúcich väčšie množstvo sodíka. Nevhodné je konzumovať kuchynskú soľ a všetky pokrmy v ktorých bola použitá, tiež kávu, kyslú a pikantnú zeleninu, údeniny, vyprážané, korenené a pikantné jedlá.

Nízkobielkovinová diéta

sa pripravuje bez soli a mäso sa podáva približne v polovičných dávkach. Predpisuje sa pri ochoreniach obličiek. Za nevhodné potraviny sa považujú kuchynská soľ a všetky potraviny, v ktorých bola použitá (údeniny, šunka, mäsové konzervy, kyslé uhorky, čalamáda, syry, minerálne vody, slané druhy chleba a pečiva,..).

Diéta s prísnym obmädzením tukov

Strava s prísnym obmedzením tukov je neplnohodnotná a podáva sa iba na čas, pokým neodznie akútne štádium choroby. Predpisuje sa pri infekčnom zápale pečene (akútne štádium), prvé dni po žlčníkovom záchvate, po operácii žlčníka a chorým s akútnou pankreatitídou. Diéta je prevažne sacharidová s úplným vylúčením tuku, mäsa a živočíšnych bielkovín. 

Diéta šetriaca “popôrodná“ 

je určená pacientkam po pôrode počas dojčenia. Treba sa vyhnúť potravinám, ktoré sú alergizujúce (citrusy, jahody, kakao, pistácie..), nafukujúce (kapusta, kel, fazuľa..) a príliš aromatické (cesnak, cibuľa, korenie), či pikantné. Neodporúčajú sa ani sýtené vody, ale treba dbať na dostatočný prísun tekutín.


Pamätajte na to, že všetko čo prijímate v strave počas dojčenia, sa vám vráti v spokojnom a zdravom dieťatku.