Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Pracoviská

Neonatologické (novorodenecké) oddelenie

Neonatologické oddelenie

Klinutím spustíte video

Oddelenie zabezpečuje diagnosticko-preventívnu a liečebnú starostlivosť o deti bezprostredne po narodení. Základnou filozofiou neonatologického oddelenia je zabezpečiť čo najtesnejší kontakt dieťaťa s matkou už bezprostredne po pôrode. To je to najprirodzenejšie, čo Vy a Vaše dieťa potrebujete. Ak to zdravotný stav dovoľuje, je matka s dieťaťom 24 hodín denne, tzv. rooming inNaše sestričky sú neustále k dispozícií Vášmu dieťatku i Vám. Budú Vám pomáhať pri bežnej starostlivosti o dieťa. Ich snahou je, aby ste sa mohli plne venovať svojmu dieťatku a získali vhodné návyky najmä v oblasti dojčenia.  

 

Návštevná doba

PO - PI: 14.00 - 17.00 hod.
SO, NE: 14.00 - 17.00 hod.

Informácie o zdravotnom stave podávame od 13.00 do 15.00 hod. výlučne osobne.


1. Režim starostlivosti v deň pôrodu

Po nekomplikovanom pôrode, ak je dieťatko a matka v dobrom stave, na vyžiadanie matky je možnosť položiť dieťa na brucho matky. Každý novorodenec na pôrodnej sále po základnom ošetrení je priložený k prsníku matky. Následne je prenesený na observačný box, kde zotrváva 2 hodiny. Po 2 hodinách je dieťa vyšetrené lekárom a okúpané sestrou. Ak je dieťa a matka v dobrom klinickom stave, môžu byť spolu na izbe (typ rooming in) už po 6 hodinách po pôrode. Novorodenecké sestry mamičku postupne edukujú v starostlivosti o dieťa. Veľký dôraz sa kladie na prikladanie k prsníku a dojčenie.

2. Kontinuálna starostlivosť o matku a dieťa

Minimálna dĺžka hospitalizácie je 4 úplné dni. Sme pripravení po celú dobu hospitalizácie odpovedať na Vaše otázky. Keď si nebudete vedieť rady so starostlivosťou o Vaše dieťa, obráťte sa na sestru, alebo lekára novorodeneckého oddelenia. 

Sestričky Vás naučia ako dieťatko prebaľovať, obliekať, kúpať, ošetrovať, prikladať k prsníku, nechať ho správne odgrgnúť a mnoho ďalších úkonov spojených s dojčením a starostlivosťou o Vaše dieťa. 

Skríningy

Na 3. deň sa každému novorodencovi vykonávajú screeningy - sonografia obličiek, vyšetrenie očí k vylúčeniu šedého zákalu, vyšetrenie sluchu, odber krvi na metabolické ochorenia. 

Monitoring dychu

Nedonosení alebo rizikoví novorodenci sú kontinuálne sledovaní apnoe monitorom, ktorý monitoruje dychovú aktivitu. Nadácia Križovatka dodala na naše oddelenie monitory dychu Baby sense, ktoré požičiavame mamičkám domov za poplatok.

Starostlivosť o novorodenca

Štyri ruky sú viac ako dve a pri starostlivosti o novorodenca tomu nie je inak. Edukácia matky v starostlivosti o dieťa môže prebiehať za účasti otca dieťaťa alebo iného príbuzného. Poskytnuté informácie sú zamerané na kúpeľ, prebalovanie, dojčenie, či starostlivosť o kožu.


Podpora dojčenia

Dojčenie znamená pre Vaše bábätko najlepší začiatok života. Mamičky chceme, aby ste svoje dieťatko dojčili. Niekedy súhra matky a dieťaťa prebehne bez problémov, inokedy vyžaduje odbornú pomoc. Preto sú tu laktačná poradkyňa a skúsené novorodenecké sestry, ktoré Vám radi pomôžu. Na našom oddelení majú mamičky možnosť si zapožičať, prípadne si zakúpiť pomôcky na dojčenie.

Individuálne poradenstvo pri dojčení

Laktačnú poradkyňu môžete kontaktovať so žiadosťou o pomoc s dojčením aj po odchode z pôrodnice:
T: 0908 550 295

Prečo dojčiť? lebo materské mlieko:

  • je vždy po ruke a je zadarmo,
  • má optimálnu teplotu,
  • obsahuje všetky potrebné látky v najoptimálnejšom pomere a množstve,
  • minimálne zaťažuje tráviaci trakt dieťaťa,
  • pôsobí proti prenosu infekcie,
  • znižuje riziko alergického ochorenia, obezity, hypertenzie a cukrovky u dieťaťa,
  • zlepšuje inteligenciu dieťaťa,
  • dojčenie ochraňuje matku pred rakovinou maternice, prsníka, vaječníkov a pred zvýšenou osteoporózou v období menopauzy,
  • je pre Vás a Vaše dieťa zdrojom tých najintímnejších pocitov.

3. Pri prepúšťaní 

Pri odchode z pôrodnice od nás dostanete pozvánku na vyšetrenie bedrových kĺbov, prípadne kontrolu v neonatologickej ambulancii (v určený termín) a prepúšťaciu správu pre detského lekára.  V súčasnosti podľa najnovších odporúčaní sa ortopedické nohavičky prvé týždne nepoužívajú, až na základe ortopedického vyšetrenia v 3. - 4. týždni.

Výbavička pre dieťa k pobytu v nemocnici i na cestu domov je súčasťou dokumentu Zoznam potrieb k hospitalizácii (PDF).