Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
nsi@careservices.sk

Pracoviská

Neonatologické (novorodenecké) oddelenie

Neonatologické oddelenie

Klinutím spustíte video

Oddelenie zabezpečuje diagnosticko-preventívnu a liečebnú starostlivosť o deti bezprostredne po narodení. Základnou filozofiou neonatologického oddelenia je zabezpečiť čo najtesnejší kontakt dieťaťa s matkou už bezprostredne po pôrode. To je to najprirodzenejšie, čo vy a vaše dieťa potrebujete. Ak to zdravotný stav dovoľuje, je matka s dieťaťom 24 hodín denne, tzv. rooming in. Naše sestričky sú neustále k dispozícií vášmu dieťatku i vám. Budú vám pomáhať pri bežnej starostlivosti o dieťa. Ich snahou je, aby ste sa mohli plne venovať svojmu dieťatku a získali vhodné návyky najmä v oblasti dojčenia.

 

Návštevná doba

PO - PI: 14.00 - 17.00 hod.
SO, NE: 14.00 - 17.00 hod.

Informácie o zdravotnom stave sa podávajú matke na RI denne počas vizity.


1. Režim starostlivosti v deň pôrodu

Po nekomplikovanom pôrode, ak je dieťatko a matka v dobrom stave, na vyžiadanie matky je možnosť položiť dieťa na brucho matky. Každý novorodenec na pôrodnej sále po základnom ošetrení je priložený k prsníku matky. Následne je prenesený na observačný box, kde zotrváva 2 hodiny. Pri bondingu vo väčšine prípadov prichádza aj k prisatiu dieťaťa na prsník. Prvotné vyšetrenie sa vykonáva po dotepaní a prestrihnutí pupočníka. Ak je dieťa a matka v dobrom klinickom stave, môžu byť spolu na izbe (typ rooming in) už po 6 hodinách po pôrode. Novorodenecké sestry mamičku postupne edukujú v starostlivosti o dieťa. Veľký dôraz sa kladie na prikladanie k prsníku a dojčenie.

2. Kontinuálna starostlivosť o matku a dieťa

Dĺžka hospitalizácie je 72 až 96 hodín. Sme pripravení po celú dobu hospitalizácie odpovedať na vaše otázky. Keď si nebudete vedieť rady so starostlivosťou o vaše dieťa, obráťte sa na sestru, alebo lekára novorodeneckého oddelenia. 

Sestričky vás naučia ako dieťatko prebaľovať, obliekať, kúpať, ošetrovať, prikladať k prsníku, nechať ho správne odgrgnúť a mnoho ďalších úkonov spojených s dojčením a starostlivosťou o vaše dieťa. 

Skríningy

Skríningy sa vykonávajú postupne do 24 hodín života dieťaťa počas celej hospitalizácie. Vykonávame aj skríningy bedrových kĺbov.

Monitoring dychu

Monitory dychu dokážu zaznamenať každú nepravidelnosť či anomáliu v dychovej činnosti dieťatka. K privolaniu pomoci slúži zvukový i svetelný signál. Monitory dychu novorodencov sa stali vďaka Nadácii Križovatka bežnou súčasťou vybavenia všetkých postielok na pôrodnici i novorodeneckom oddelení. Neonatologické oddelenie (034 69 69 249) v spolupráci s Nadáciou Križovatka zapožičiava monitory dychu rodičkám na domáce použitie na obdobie min. 6 mesiacov.

Požičiavame monitory dychu

Mamičky môžu využiť benefit nemocnice, ktorá spolupracuje s Nadáciou Križovatka na prevencii Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Finančným darom 48,- eur podporia nadáciu a zároveň tým získajú nárok na 6 mesiacov zapožičania si monitoru dychu Babysense do domáceho prostredia.

Nemocnice sú v projekte ,,MAMIČKA, DÝCHAM" zapojené už niekoľko rokov. 

Bližšie informácie o projekte ,,Mamička, dýcham": http://www.nadaciakrizovatka.sk/o-projekte

Starostlivosť o novorodenca

Štyri ruky sú viac ako dve a pri starostlivosti o novorodenca tomu nie je inak. Edukácia matky v starostlivosti o dieťa môže prebiehať za účasti otca dieťaťa alebo iného príbuzného. Poskytnuté informácie sú zamerané na kúpeľ, prebalovanie, dojčenie, či starostlivosť o kožu.


Podpora dojčenia

Dojčenie znamená pre vaše bábätko najlepší začiatok života. Mamičky chceme, aby ste svoje dieťatko dojčili. Niekedy súhra matky a dieťaťa prebehne bez problémov, inokedy vyžaduje odbornú pomoc. Preto sú tu laktačná poradkyňa a skúsené novorodenecké sestry, ktoré vám radi pomôžu. Na našom oddelení majú mamičky možnosť si zapožičať, prípadne si zakúpiť pomôcky na dojčenie.

Individuálne poradenstvo pri dojčení

Laktačnú poradkyňu môžete kontaktovať so žiadosťou o pomoc s dojčením aj po odchode z pôrodnice:
T: 0908 550 295

Prečo dojčiť? lebo materské mlieko:

  • je vždy po ruke a je zadarmo,
  • má optimálnu teplotu,
  • obsahuje všetky potrebné látky v najoptimálnejšom pomere a množstve,
  • minimálne zaťažuje tráviaci trakt dieťaťa,
  • pôsobí proti prenosu infekcie,
  • znižuje riziko alergického ochorenia, obezity, hypertenzie a cukrovky u dieťaťa,
  • zlepšuje inteligenciu dieťaťa,
  • dojčenie ochraňuje matku pred rakovinou maternice, prsníka, vaječníkov a pred zvýšenou osteoporózou v období menopauzy,
  • je pre vás a vaše dieťa zdrojom tých najintímnejších pocitov.

3. Pri prepúšťaní 

Pri odchode z pôrodnice od nás dostanete pozvánku na vyšetrenie bedrových kĺbov, prípadne kontrolu v neonatologickej ambulancii (v určený termín) a prepúšťaciu správu pre detského lekára.  V súčasnosti podľa najnovších odporúčaní sa ortopedické nohavičky prvé týždne nepoužívajú, až na základe ortopedického vyšetrenia v 3. - 4. týždni.

Výbavička pre dieťa k pobytu v nemocnici i na cestu domov je súčasťou dokumentu Zoznam potrieb k hospitalizácii (PDF).