Diagnostické úseky
V zmysle koncepcie medicínskych špecializačných odborov sa oddelenie člení na dva základné funkčné celky:
1. Klinická biochémia
Na úseku sa vykonávajú rutinné a špeciálne biochemické vyšetrenia, základné imunologické vyšetrenia a základný toxikologický skríning z rôzneho biologického materiálu (plná krv, plazma, sérum, likvor, moč, stolica, punktát).
2. Hematológia a transfúziológia
Na úseku sa vykonávajú rutinné a špeciálne hematologické, koagulačné a imunohematologické vyšetrenia, expedujú sa krvné konzervy a špeciálne transfúzne prípravky.
1. Biochemické vyšetrenia:
Rutinné biochemické vyšetrenia
Zahŕňajú vyšetrenia základných metabolitov, enzýmov, lipidov, iónov, špecifických proteínov vrátane markerov zápalu v sére, v moči a v likvore. Ide o spektrofotometrické alebo iónselektívne metódy. Diagnostické metódy sú založené na princípoch špecifických biochemických, imunologických a iónselektívnych reakcií in vitro. Systém vyšetrení je automatizovaný v integrovanej – čiastočne robotickej linke.
Špeciálne imunochemické vyšetrenia
Spektrum vyšetrení zahŕňa vyšetrenia hormónov a autoprotilátok v tyroidálnej diagnostike, vyšetrenia hormónov v prenatálnom skríningu rizika vrodených vývojových vád, niektorých onkomarkerov, ďalších hormónov a liečiv. Diagnostické metódy sú založené na veľmi senzitívnom a špecifickom princípe chemiluminiscenčných imunoanalýz in vitro, ktorý umožňuje stanovenie parametrov s veľmi nízkymi koncentráciami. Systém vyšetrení je automatizovaný v integrovanej – čiastočne robotickej linke.
Statimové vyšetrenia
Patria sem kardiovaskulárne markery a markery sepsy, vyšetrenia acidobázickej rovnováhy a krvných plynov, osmolality, vyšetrenia diagnostiky a monitorovania diabetu – glykémie z periférnej krvi a glykovaný hemoglobín. Na úseku sa používajú výkonné statimové analyzátory s krátkymi diagnostickými časmi a vysoko účinnými diagnostickými princípmi ako je chemiluminiscenčná enzýmová imunoanalýza, kvapalinová chromatografia, iónselektívna potenciometria alebo elektrochemická potenciometria.
Elektroforetické a imunofixačné metódy
Ide o elektroforetické vyšetrenie frakcií sérových bielkovín, dôkaz monoklonálnych imunoglobulínov a ich komponentov v sére a v moči imunofixáciou pomocou špecifických monoklonálnych protilátok, imunofixačný dôkaz prítomnosti špecifických bielkovín v moči pre diferenciálnu diagnostiku glomerulárneho a tubulárneho poškodenia obličiek. Diagnostické metódy sú založené na delení bielkovín v jednosmernom elektrickom poli na základe ich náboja a molekulovej hmotnosti, prípadne imunofixačnej reakcii antigén-špecifická protilátka na dôkaz prítomnosti patologickej bielkoviny. Úsek je čiastočne automatizovaný.
Základné vyšetrenia moču
Zahŕňa čiastočne automatizovanú základnú semikvantitatívnu chemickú analýzu moču na stripoch a morfologické mikroskopické vyšetrenie močového sedimentu. Močový sediment je mnohonásobne nasnímaný kamerou, identifikácia elementov je riadená softvérom s dodatočnou korekciou a validáciou odborným pracovníkom, čo zaručuje vysokú štandardizáciu, objektivitu nálezov v moči a možnosť ich kvantitatívneho hodnotenia.
Vyšetrenia v stolici
Vyšetrenie okultného krvácania v stolici
Diagnostickou metódou je imunochromatografia s vysokou senzitivitou a špecificitou, čo je zabezpečené použitím monoklonálnych protilátok proti ľudskému hemoglobínu. Test nevykazuje krosreaktivitu s niektorými metabolitmi potravín, preto nie je potrebná špeciálna diéta pred odberom a tiež nie je nutné viacnásobné vyšetrovanie vzoriek ako pri starších typoch testov.
Vyšetrenie kalprotektínu v stolici
Imunochromatografický test sa využíva na diferenciálnu diagnostiku funkčných a zápalových ochorení čreva. Zachytáva kalprotektín v stolici, ktorý je výlučkom leukocytov prítomných v čreve pri zápalových ochoreniach
Základný toxikologický skríning
Vyšetrenie poskytuje kvalitatívny dôkaz o prítomnosti návykových látok. Na stanovenie prítomnosti drog a liečiv vo vzorke moču sa používa imunochromatografický test. V prípade pozitivity je možné vzorku odoslať na konfirmáciu do špecializovaného toxikologického laboratória.
Skríning vrodených vývojových vád
Odhad rizika výskytu vrodených vývojových vád plodu v prenatálnom štádiu sa vykonáva pomocou špeciálneho diagnostického certifikovaného softvéru (Alpha program). Vstupnými dátami sú údaje z anamnézy matky, miery plodu získané sonografiou a hladiny hormónov (AFP, HCG a PAPP-A) stanovené z krvi matky v I. a II. trimestri. Odhad rizika je neinvazívny a je kalkulovaný ako spoločný výsledok integrovaného testu v II. trimestri. Pozitivita skríningu je dôvodom na ďalšie špeciálne vyšetrenie – sonografické, resp. invazívny odber plodovej vody k DNA analýze.
2. Hematologické vyšetrenia
Analýza krvného obrazu
Analýza krvného obrazu umožňuje kvantitatívne vyšetrenie elementov a ďalších parametrov krvného obrazu vrátane 5-populačného diferenciálu leukocytov pomocou modernej technológie laserovej prietokovej cytometrie na automatizovanom analyzátore.
Koagulačné vyšetrenia
Ide o rutinné hemostaziologické vyšetrenia, stanovenie časov zrážania vzoriek krvi a ďalších koagulačných faktorov v plazme na automatizovanom analyzátore.
Cytomorfologické vyšetrenia v krvi
Ide o mikroskopickú diferenciáciu buniek krvných náterov a kostnej drene. Diagnostika je vykonávaná špecialistom - hematológom.
Imunohematológia a krvná banka
Imunohematologické vyšetrenia sú určené k stanoveniu krvných skupín, Rh faktoru, skríning anti-erytrocytových protilátok, imunohematologická kontrola kompatibility krvi darcu a príjemcu pred transfúziou krvi - expedícia krvných konzerv a špeciálnych krvných preparátov. Diagnostika je založená na reakciách antigénov červených krviniek s antierytrocytovými protilátkami in vitro – na špeciálnych diagnostických géloch. Imunohematologické laboratórium je vybavené tiež automatizovaným systémom na vyšetrenie krvných skupín.