Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

034 6969 206
034/6969 207
nsi@careservices.sk

Pracoviská

Transfúziologické oddelenie

Transfúziologické oddelenie zabezpečuje krv a krvné deriváty pre potreby pracovísk nemocnice. Oddelenie uskutoční za rok asi 2500 odberov. Odobraná krv je testovaná a ďalej spracovávaná. 


Prevádzková doba

PO - PI: 7.00 - 15.30 hod.


Testovanie

Ďalšie testovania krvi darcov, po ich odchode sú zamerané na bezpečnosť krvných derivátov pre príjemcov, t.j. vyšetrenia testujúce krvou prenosné ochorenia, ako napr. HIV, AIDS, HCV a HBV, syfilis. O reaktívnom vzorku je darca informovaný, potom je opakovane vyšetrený z dôvodu portreby konfirmačných testov. Tieto sa robia na vyšších virologických pracoviskách, aby sa nákaza buď potvrdila, alebo vylúčila. Darcovia, ktorým dané testy dokážu iba falošnú pozitivitu (napr. po bežných virózach, či užívaní niektorých výživových doplnkov) sú opäť zaradení do evidencie. Pochopiteľne, v opačnom prípade sú odoslaní na infektologickú ambulanciu na zahájenie terapie.


Spracovanie krvi

V spracovateľskom centre FN AGEL Skalica sa po odstredení v centrifúge oddeľuje v oktipresoch plazma od krviniek, odstraňuje sa najmä neželaný zvyšok bielych krviniek (kvôli senzibilizácii a imunizácii príjemcu). Plazma sa využíva ako krvný derivát buď pre našich pacientov alebo ju preberá iné pracovisko na výrobu faktorov zrážanlivosti krvi pre krvácajúcich pacientov, najmä pre hemofylikov.


Informácie pre darcov